banner114

Eğitim Bir Sen’de önümüzdeki günlerde kongre var. Bize göre Trabzon Eğitim Bir Sen, müdür ve müdür yardımcısı atamaları üzerine kurulu bir sistemin parçası hâline dönüştü.

Eğitim meseleleri başta olmak üzere ülke, dava ve kent meseleleri Eğitim Bir Sen’in gündeminden çoktan çıktı. Mesela Sevgili Mehmet Kara, 8 yıldır hem bu kentin hem ülkenin eğitim problemleriyle ilgili acaba ne söyledi? Herhangi bir öneri veya çözüm sundu mu? Böyle bir meselesi hiç olmamıştır. Mesele yalnızca ‘eğitim meselesi’ ile de sınırlı değildir. Eğitim Bir Sen Başkanı Mehmet Kara, sendikal örgütlenmeler konusunda da yeterince ilgisizdir. Mesela bu 8 yılda sendikal örgütlenmeler konusunda hangi çalışmaları yapmıştır? Bu alana hangi farklılığı ve zenginliği katmıştır? Sendikal örgütlenmelerin tarihi, sosyal ve ekonomik mücadele geçmişi hakkında acaba ne söylemiştir? Kendisine ait bir sendikal dil var mıdır? Yoksa işleri vakıf ve cemaat gibi muhafazakâr bir dil üzerinden mi yürütüyor?

Eğitim Bir Sen bugün Trabzon’da sivil inisiyatifin en çok üyeye sahip sendikasıdır. Sevgili Mehmet Kara, bu konuda acaba hangi inisiyatifi almıştır? Bu alana sivillik olarak ne katmıştır? Sivil toplum toplantılarında siyasî, sosyal ve ekonomik sorunlar konusunda hangi çözüm önerilerini ortaya koymuştur? Yoksa siyasetin icraatlarını bir siyasetçi gibi savunmuş ve bazen saklanmış mıdır?

Mehmet Kara’nın sendikal birikimi hakikaten Eğitim Bir Sen gibi bir sendikayı taşıyacak keyfiyette midir? Yoksa sorumluluğunu sendikacılık yerine başka işler yaparak mı geçiştirmektedir? Mesela eğitim ve sendika konularında ortalama kaç kavram ve kelime ile konuşabilir? Okul ziyaretlerinde öğretmenlerden bu yönde gelen sorulara acaba cevap verebilmekte midir? Yoksa kendisine sorulan sorulara cevap üretemeyince öğretmenlere karşı sesini yükseltip agresif tavırlar sergileyerek vaziyeti geçiştirmekte midir?

Eğitim Bir Sen üyeleri bize göre şu soruyu kendilerine sormalıdır: Mehmet Kara’yı bulunduğu makamda tutan acaba bilgi birikimi, ehliyet ve liyakat mı?.. Öğretmenler gözündeki saygınlığı mıdır yoksa konjonktür müdür? Konjonktür değişince bu alanda hak ve adalete uymayan işler dışında yapacağı bir şey var mıdır? Eğitim Bir Sen üyeleri başkanlarının hakikaten Trabzon’da öğretmen camiasını temsil edecek liyakate, ehliyete, birikime ve dava ahlakına yeterince sahip olduğuna inanmakta mıdır? Mesela Sendika içinde ve kendi yol arkadaşlarını bile tasfiye etmeyi düşündüğünde ahlaka en mugayir biçimde operasyonlar yapar mı?

Mesele Mehmet Kara iftira atar mı? Bu iftira, insanların şeref ve haysiyetiyle alakalı da olsa Sayın Kara amacını gerçekleştirmek için bunu yapar mı? “Hayır, yapmaz!” derse daha net ve ayrıntılarıyla soracağız. Sonra da doğru olup olmadığını giderse hukuka bırakacağız. Eğitim Bir Sen gibi bir sendikanın başkanı yalnız öğretmen camiasını ilgilendirmez. Kentin en büyük STK’sı olarak hepimizi ilgilendirir. Onun için sorulacak sorular var ve soracağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakan 11 ay önce

İdareci atamaktan başka bir şey yapmıyorlar ki

Avatar
Mustafa Sahin 11 ay önce

Allah hak yeyip adaletli olduğunu savunan insan müsfettelerinin belasını elbet verecek.Allah geç eder güç etmez.

Avatar
Adelet nerde 11 ay önce

Ilgili alanda boşluk vardı onların yerini dolduruyorlar başka bir işe yaramayanlarmiyorlar makam dağıtıyor???

Avatar
garip 11 ay önce

Yönetim kurulundaki 6 kişiden 5i 2104 ten sonra mudur oldu.Yazılı sınavla idareci olamayan yönetim kurulu üyeleri iş mülakata gelince makam sahibi oldular.Bu ayıptır.

Avatar
KEMAL 11 ay önce

cevaplari bekliyoruzzzzzz ama cevap yokkkkkkkkkkkkkkk

Avatar
Veli 11 ay önce

Mevcut başkan Orwell'ın "Hayvan Çiftliği" romanındaki Napoleon karakterini hatırlatıyor bana. Sinsi,hesapçı,kurnaz. Bu roman mutlaka okunmalı...

Avatar
Madanur 11 ay önce

Sn yazar! öncelike bu soruları sormak için neden bu kadar beklediniz? Ayrıca bu sorular gerçekten sizin sorularınız mı?

Avatar
Itiraz 11 ay önce

Yönetim kurulunu oluşturanların yalnız kendileri değil,eşleri de ya idareci ya da göz dolduran kurumlara atanmış vaziyetteler. Demek ki bunlar Trabzon'nun en yetenekli aileleri!!!

banner108