Düşünme yeteneği insanı diğer canlılardan farklı kılan en önemli özelliktir. Bu nedenle hayatın merkezinde olması gereken düşüncenin hayatın dışına düşürülmesi ile insanlık yokluğa itilmektedir.

Fransız filozof Descartes'in "Düşünüyorum o halde varım" sözü felsefe tarihinin en önemli sözlerindendir. Bilgiye ulaşmak için düşünmek, gerçek bilgiye ulaşmak için tefekkür etmek gerekir. Bu eylemler kişiyi sosyal ve etkili bir birey yapma manasında gereklidir, bu yol sizi kul olmanın hazzına kavuşturur.

Descartes bunu derken düşüncesinde bir mükemmel varlık kavramını da kuşatır. Bu kavram ne kendisinden ne de çevresinden gelmiş olamaz. Çünkü bunlarda mükemmellik söz konusu olamaz.  O halde bu kavram ona mükemmel ve eksiksiz bir varlık tarafından verilmiştir. Bu varlık Allah'(c.c)dır. 

Allah(c.c) Kuran-ı Kerimde yüze yakın ayette düşünmeği öğütlerken, yarattığı insanın düşünmekle kendini tamamlayacağını ve kulluk görevini yerine getirmenin şartı olduğunu bildirmektedir.

...Umulur ki siz düşünürsünüz, kitap ve hikmeti hatırlayıp, düşünün, …ve bunu ancak üstün akıllılar anlar,  ...üstün akıllılardan başkası da derin düşünmez, …siz hiç düşünmüyor musunuz? …Allah’ın üzerinizdeki nimetini düşünün, …göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler, …düşünüp anlamaya çalışmazlar mı? ... Hiç düşünmez misiniz? …Düşünesiniz diye Allah size bunları emretti, . …gerekir ki düşünür, ibret alırsınız,  …düşünüp ibret alsınlar,  Akıllarını kullanmayanlar üzerine Allah bir uğursuzluk yükler, …siz hiç düşünmez misiniz?   Onlar bu sözü (Kuran-ı) hiç düşünmediler mi?…, …Herhalde (bunu) düşünüp anlarsınız, …Düşünsenize! ve bunlar gibi bir çok ayette Allah(c.c) insan olmanın gereği düşünmeği öğütlemektedir.

Düşünmeden Allah'(c.c) a varamayız.

Düşünmeden kendi varlığımızın farkına varamayız, temel gerçeği bulamayız.

Düşünmeden akıl yürütemeyiz, akıl yürütemezsek mükemmele/doğruya ulaşamayız.

Şimdi düşünelim...

Dünyada, bölgemizde, ülkemizde yüzlerce olay yaşandı, yaşanıyor ve yaşanacaktır. Bu yaşanan olayları yaşayan insanlık düşünceyi hayatının dışına düşürdüğü için bedelini ağır ödemektedir. Bundan kurtulmanın en önemli yolu; aklı, zekâyı, bilgiyi kendine saklamakla değil paylaşmakla olacaktır, düşünme ve yargılama yeteneğimizi zenginleştirmeyle olacaktır, düşünceyi hayatımızdan düşürmemekle olacaktır. Ve daha önemlisi düşünceyi hayata dahil etmediysek/eyleme dönüştüremediysek aklın, zekânın kıymet-i harbiyesi yoktur...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108