Diyanet İşleri Başkanlığı, internet sitesi ve kitabevleri üzerinden ücretli Kuran satışı yapıyor. Türk milletinin Müslüman ve Müslüman olmayan nüfusunun ortak vergileriyle varlığını sürdüren bir kurumun yaratıcıya ait bir kitabı satması oldukça anlamsız. Bu nedenle 8 Temmuz’da Diyanet İşleri Başkanlığına 8 Temmuz tarihinde şöyle bir e-posta attım:

İyi çalışmalar. Başkanlığınızca hazırlanan Türkçe Kuran kitabından "ücretsiz olarak" edinmek mümkün müdür? İnternet sitenize de baktım ve Kuran'ın satıldığını gördüm. Allah'ın kitabını niçin sattığınızı da merak ediyorum doğrusu. Eğer ücretsiz olarak edinmem mümkün ise şu adrese adıma rica ediyorum…

Ardından 20 Temmuz tarihinde adresini verdiğim yere Türkçe ve Arapça Kuran ile Siyer-i Nebi adlı toplam 3 kitap gönderildi. Ücretsiz Kuran gönderebilen Diyanetin bunu niye sır gibi sakladığını anlayamadım doğrusu ama kendilerine dönüş yaparak birtakım önerilerde bulunmayı bir görev bildim. Diyanete yazdığım e-postayı bu köşe aracılığıyla aynen yayımlıyorum. Hem Diyanet İşleri Başkanlığının hem de okuyucuların değerlendirmesine/yorumuna sunuyorum.

İyi çalışmalar 8 Temmuz tarihinde tarafınıza bir e-posta yazarak ücretsiz Türkçe Kuran talebinde bulunmuştum. Talebimi karşıladığınız için teşekkür ederim. Kargonuz bugün elime geçti. Türkçe Kuran'ın yanında Arapça Kuran ve Siyer-i Nebi kitaplarını da gönderme inceliğinde bulunmuşsunuz, ayrıca teşekkür ederim. Bu vesileyle dikkate almanızı rica edeceğim birkaç konu olacak. Başkanlığınızın yetkilileri sizseniz lütfen dikkate alınız. Değilseniz lütfen yetkili birimlere bu görüşlerimin ulaşması için yardımcı olunuz.

1-Diyanet İşleri Başkanlığının ücretsiz Türkçe Kuran göndermek keyfiyeti varsa bunu açıkça ilân etmelidir. İnsanlar ücretsiz Kuran edinebileceğini bilmelidir. Bu bir sır olmamalıdır. Afişler, el bildirileri ve çeşitli duyuru araçlarıyla bu konu yayılmalıdır.

2-Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinden ve kitabevlerinden Kuran'ın satışı durdurulmalıdır. Bunun yerine daha fazla kişiye ulaştırmak amacıyla ve yalnızca Kuran basmak için gönüllü bağış sistemi oluşturulmalıdır. Gönlünden kopan oraya birtakım para göndererek daha fazla Kuran basılıp ücretsiz dağıtılmasını isteyebilir.

3-İnsanlar, Tanrı kitabını birinci kaynaktan öğrenmelidir. Diyanet İşleri Başkanlığının elinde olanaklar vardır. Türkiye'nin her yerindedir. Lütfen "yalnızca" Müslümanlar üzerinde Kuran'ın Türkçesinden okunup/okunmadığı yönünde araştırma yapınız. Başkanlığınıza bağlı imamlar mesailerini yalnızca 5 vakit namaz kıldırmaya ayırmanın dışında bu tür toplum araştırmasına da pekâlâ harcayabilirler. Şu acı tabloyla karşılaşacağınıza eminim: Müslümanlar Kuran okumuyor. Bunda sizin de vebalinizin bulunduğunu biliniz.

4-Bana gönderdiğiniz Türkçe ve Arapça Kuran kitapları oldukça kaliteli basımdır. Lütfen bunun yerine daha düşük maliyetli -hatta küçük boyutlu da olabilir- Kuran kitapları hazırlayınız. Düşük maliyetle daha fazla Kuran basıp ücretsiz dağıtmak mümkün olabilir.

5-Şunu da unutmayınız: Kuran'ı okutmazsanız/yaymazsanız daha nice FETÖ'ler çıkacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı FETÖ'yle mücadele etmek istiyorsa Kuran'ı yaymalıdır. Kuran merkezinden çıkacak olan her İslâm anlayışının ucunun gideceği yol FETÖ'dür. Bugün F tipidir, yarın M tipidir. Adının bir önemi yok. Diyanet İşleri Başkanlığı ayrıca Kuran merkezli din anlayışını hedef almayı bırakmalıdır. Geçen yıl hutbede Kuran merkezli din anlayışının hedef alınması yakışıksızdır.

Bu ülkede yaşayan biri olarak bunlar hiçbir art niyetin olmadığı, üzerinde hiç olmazsa "yazım" sırasında emek harcanmış ifadelerdir. Halisane yazılmış bu görüşleri dikkate almanızı ve aydınlık yarınların birlikte hazırlanmasını için elinizi taşın altına koymanızı beklemek en doğal hakkımızdır.

Tanrı’nın iyiliği, esenliği, güzelliği hepimizin üzerine olsun.

Tüm vatandaşların Diyanet İşleri Başkanlığına ait dosim@diyanet.gov.tr biçimindeki adresten ücretsiz Kuran talep edebileceğinin bilgisini ayrıca vermek istiyorum.

Saygılarımla...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108