banner114

Yönetim süreçlerinde görev alanlar, iki tür yetki kullanır. Müdür ve Başkan gibi sıfatları olanlar icra yetkisi, müşavir, koordinatör, danışman unvanları olanlar kurmay yetkiyle iş yaparlar. Daha doğrusu, kurmay yetkidekiler kararların oluşması süreçlerine katkı yaparlar, icra yetkisi olanlar karar verir ve uygularlar.

Danışmanlar, işletmeler içerisinden veya işletme dışından atanabilir. İşletme içinden tercih edilenlerin işletmeyi tanımaları avantaj olurken, işletme dışından olanların ise konuya hâkimiyetlerinin, yani uzmanlıklarının öne çıkması avantaj olur. Yöneticiler, danışmanlardan bir takım fikirler alırlar. Bu kişilerin işle ilgili deneyimli veya farklı düşünme tarzlarına sahip olması önemlidir. Her hangi bir konun araştırılması ve raporlanması isteniyorsa, danışmanın araştırma yöntemlerini bilip uygulayabiliyor olması ve raporlama yeteneğinin yüksek olması, ama her şeyden önce objektif olması önemlidir. Konunun olumlu ve olumsuz yönlerini ağırlıkları nispetinde rapora yansıtmalıdır.

Denildiği gibi; Akıllı insan kendi aklını, daha akıllı insan ise başkalarının aklını kullanır. İyi ve başarılı yönetici, başkalarının akıl ve fikirlerinden yararlanmayı bilen, danışabilen yöneticidir. Sadece kendi fikrini beğenenlerin duvara toslaması kaçınılmazdır. Akside sorundur, kendi fikri olmayan ve tamamen danışmanların yönlendirmesiyle hareket eden yöneticilerde oyuncağa dönerler. Akıllı yönetici, zıt görüşlü danışmanları bir arada kullanabilendir. Yöneticiler danışman seçerken uzmanlık bilgisi kadar, tarafsızlığı, haddini bilmesi, kişiliği ve psikolojisini de önemsemelidir. Sorumlu olmadan yöneticinin yetkisini kullanan, yere yakın, fitneci, yalancı ve tutarsız kişilerin danışmanlığındaki bir gemi alabora olur, sahile çıkması tesadüfen bir kayaya çarpmasıyla olur. Kurum içindeki çatışmalara taraf olanlar danışmanlık değil, tetikçilik yaparlar.  Dostluk, arkadaşlık veya başka aidiyetler danışmanlık atanması için gerekçe olamazlar.  Danışmanlık kadroları kızağa almanın diğer bir adı da değildir.

Danışmanlık bir profesyonel meslek olmaktan öte, yönetimlerin karar süreçlerini uzmanlıkları, geliştirici farklı fikirleri ve araştırmalarıyla desteklemek işidir. Profesyonel bir mesleğe dönüştüğünde dünya bankası danışmanıyla çoban arasındaki hikâyeyi doğrular.

Hangi hikâye mi? İlk kez Dilaver Hocamdan dinlediğim, meşhur olmuş şu hikâye;

Çoban yol kenarında koyunlarını otlatıyormuş. Yanına bir jeep yanaşmış. Brioni gömlek, Cerruti ayakkabılar giyen, Ray-Ban gözlüklü ve YSL kravatlı bir sürücü aşağı inip çobana sormuş: "Kaç tane koyunun olduğunu bilirsem bana onlardan bir tanesini verir misin?" Çoban bir adama, bir koyunlara bakmış, "Tamam!" diye cevap vermiş.

Genç adam arabasını park etmiş, telefonunu bilgisayarına bağlamış, bir NASA sitesine girmiş, GPS´ini kullanarak yeri taramış, bir data base ve logaritmayla doldurulmuş 60 excel tablosu açmış ve 150 sayfalık bir rapor basmış. Çobana dönmüş ve "Tam olarak 1586 adet koyunun var!" demiş. Çoban "Doğru!" diye cevap vermiş, "Koyununu alabilirsin!"

Genç adam hayvanı almış ve jeep´inin arkasına koymuş. Bu sefer çoban genç adama dönmüş ve "Ben de senin İşinin ne olduğunu bilirsem koyunumu geri verir misin?" diye sormuş. Adam "Evet, neden olmasın?" diye cevaplamış. Çoban "Sen bir yönetim danışmanısın!" demiş. Genç adam "Nasıl oldu da bildin?" diye sormuş.

Çoban "Çok basit!" diye cevap vermiş, "Buraya çağrılmadan geldin, bu bir... İkincisi, benim zaten bildiğim bir şeyi bana söylemek için benden bir hayvan aldın. Üçüncüsü, yaptığın hiçbir şeyden anlamıyorsun, çünkü köpeğimi aldın!”

Allah sevdiği yöneticiye iyi yardımcılar (danışman -benim eklemek-) nasip edermiş.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108