Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partililere Rize’den mesaj verdi. Yeni dönemin ipuçlarını sıralayan Erdoğan, konuşmasının sonunda Bedir-Uhud örneklemesi yapmış. Bir anlamda ‘Rehavete kapılıp kaybeden Uhud olmayacağız’ demek istedi.

Erdoğan, yeni dönemin parametrelerini şöyle sıraladı.

1-“Teşkilatlarımızın bir kısmında metal yorgunluk emareleri görüyoruz. Büyük Kongre sürecimizi de fırsat bilerek teşkilatlarımızda kapsamlı bir değişim yapmak durumundayız. Genel Başkan olarak bunda kararlıyız. Milletin bizden beklentilerini karşılayacak donanıma ve dinamizme sahip arkadaşlarımızla yola devam edeceğiz.”

2-“AK Parti teşkilatlarında görev alacak kişiler şu bakanın, bu milletvekilinin, filanca grubun, falanca yapının adamı olmayacak. Davanın ve milletin adamı olacak. Bir kez daha altını çizerek ifade ediyorum. Davası olmayan ve bulunduğu yerde milletimizin tamamını kucaklamayan hiç kimse AK Parti’de yöneticilik yapmayacaktır.”

3-“İstediğimiz kadar yollar yapalım, havalimanları yapalım, enerjide rekorlar kıralım. Tüm bu yatırımları Cumhuriyet tarihinde hiçbir iktidar yapmadı. Ama yeterli değil. Yeterli olan gönülleri kazanmak. Teşkilatımın değerli elemanlarını gönül erleri olarak görüyorum. Siz elektrik vereceksiniz, siz elektrik alacaksınız. Teşkilatımızın tüm elemanlarının havasından geçilmiyorsa yandık. Mütevazı olacağız. Tevazuu ehli olarak halkımızla bütünleşeceğiz. Nerede bu fakir fukara var onlara ulaşacağız, onların sorunlarını kendi sorunlarımız bilip çözeceğiz.”

4-“Bencillik batağına saplanmış defolu kişilerle bu mücadeleyi yürütemeyiz. Çalışacak kim olursa olsun hepsine kapımızı açacağız. Bu kapı görev mahallinde olanlara ait bir kapı değildir. Kapımız hep açık olacak. Bu kapı gönül kapısıdır. İlk etapta teşkilatlarımızda başlatacağımız değişikliğe dikkat edeceğiz. Bu değişiklikte yer alan kişilerin davanın adamı olması şart. Davası olmayan ve bulunduğu yerde milletimizin tamamını kucaklayamayan hiç kimse AK Parti’de yöneticilik yapamaz.

Bedir farklıdır, Uhud farklıdır. Bunun üzerinde hassas duracağız.”

Sayın Cumhurbaşkanı’nın çizdiği yol haritasının bize göre hayata geçme ihtimali yok. Çünkü bu kriterlerde teşkilat oluşturmak için AK Parti teşkilatlarının %80’inin değişmesi lazım. Trabzon ölçeğinden örnek verecek olursak hakeza aynı tablo… Belediye Başkanlarının oluşturduğu ilçe teşkilatları… Teşkilatların göz yumduğu belediyeler… İstisnalar kaideyi bozmaz ama sıralayalım…

1-Metal Yorgunluk yok. Çünkü metal yorgunluk ilke ve dava yürüyüşlerinde olur. ‘Davası olmayan, AK Parti’de yöneticilik yapamaz’ demek AK Parti’nin kuruluş ruhuna dönmektir. Bize göre mümkün değildir. Bunun için tüm teşkilatların feshedilip yeniden dizaynı gerekir. Halbuki öyle bir hava yok.

2-Mütevazi ve gönül adamı yöneticiler!.. AK Parti önce rant yollarını tıkamamalı ki yöneticiler teşkilatlara bir gaye için gelsin. Rant ve çıkar için teşkilatlara giren yönetici bir daha nasıl gönül adamı ve mütevazi olacak?

3-İlk başta teşkilatlarda başlatılacak değişiklik daha sonra belediyelere sirayet edecek. Cumhurbaşkanımızın dediğinden bunu anlıyoruz. Bize göre tersinden başlanıyor. Dönüşüm ve temizlik önce belediyelerden başlamalıydı. Zira AK Parti belediyeleri halktan çoktan koptu. 300-500 fakire yemek dağıtmak değil… Belediyeye giden garip gurebanın derdine çözüm bularak dönmesi önemli. Bu ise yıllardır olmuyor. AK Parti belediyeleri artık birer rant aracı haline döndü. Teşkilatları belediyeler oluşturuyor, oluşan teşkilatlar da belediyeleri kolluyor. Bu keyfiyetin hiçbir yerinde halk yok.

AK Parti’nin ruh kökünü yakından tanıyan, yaşayan ve bugünkü konumunu yakından takip eden bir gazeteci olarak diyoruz ki Sayın Cumhurbaşkanımızın yukarıda sıraladığı 4 maddelik parametreleri bize göre gerçekleşmeyecek. Her şey eskisi gibi devam edecek. Trabzon teşkilatları burada, biz de buradayız. Kentin zabıt katibi olarak kayda almaya devam ediyoruz. Günü gelince hatırlatacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108