Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Beşikdüzü Belediyesi’nin yaptırdığı teleferik inşaatını gözlemleyecek. Trabzon Havalimanında Orhan Bıçakçıoğlu ile tokalaşırken işlerin nasıl gittiğini sormuş. Başkan Bıçakçıoğlu da desteği için teşekkür ederek teleferikte sona yaklaştıklarını söylemiş. Teleferik sözcüğünü duyan Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya dönerek ‘gidip bir görelim’ demiş. Daha sonra program yapılmış.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez bir teleferik görmeyecek. Ama turizm için ve özellikle bölge turizmi için hayati önem arz eden bir teleferiğin bir ilçede nasıl hayat bulduğunu gözlemleyecek. 20 bin nüfuslu bir ilçenin Belediye Başkanı’nın ilçesine kurduğu teleferiğin örnek oluşturduğunu görecek. Hem turizm hem teleferik inşaatı ve hem de başkan hakkında yeni bir kanaat edinecek. Beşikdüzü teleferiği bunun için önemli.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önemsediği esas keyfiyet teleferik değil. Bölge için Arap turizmini önemsiyor. Turizmin kalıcı olması için illerin ve belediyelerin neler yapabileceğini görmek istiyor. Yani önemsenen esas şey, bölge kalkınmasının ana lokomotifi haline gelen Arap turizmi!.. İnsanların davranış biçimlerine kadar müdahale gereği duyuyor.

Turizm ve özellikle Arap turizmini çok önemsediğine inandığımız sayın Cumhurbaşkanımıza, bu hususta hayati önem arz ettiğine inandığımız bir projeden bahsetmek istiyoruz. Bölge kalkınmasında gazeteciliği bir araç olarak gören bir gazetecinin bu fikirlerinin önemsenmesini bekliyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanım…

Arap turizminin Trabzon-Rize-Giresun-Ordu için geçici bir heves oluşundan korkuyoruz. Yalova’dan Bursa’dan çekildikleri gibi bir gün bizim bölgemizden de çekilecekleri endişesi yaşıyoruz. Dolayısıyla kalkınmamızın ana lokomotifi haline gelen Arap turizminin kalıcı olması için yapılması gerekenleri düşünüyoruz. Arap turistleri ‘Gittikleri bölgede 5 yıldan fazla bulunuyorlar, çözümün bölgemiz için geçerli olması için bir şeyler yapmamız gerektiğine inanıyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanım… Arap turizmini merkezden kırsala taşımalıyız. Aynı inancı paylaşan ve güvene dayalı bir turizmin hedefi ile buluştuk. Köylerimiz boş. Köy evlerimizin üçte ikisi terkedilmiş. Hepsi gurbette… Arap turistleri köylere taşımalıyız. Boş olan köy evlerini pansiyon olarak hizmete açmalıyız. Arap turistlere memleketinde yaşayamadıklarını yaşatmalıyız. Önce boş evlerin restorasyonu için hibe veya çok düşük faizli kredi temin etmeliyiz. Evlerini onaran insanımız Araplara kiraya verebilsin. Arap turistler evin önünde toprak çiğnesin. Belki bahçeyle ilgilensin. Onlara zaman geçirecek zemin hazırlayalım. Şayet Arapları köylere taşıyamazsak Trabzon’un, Rize’nin, Ordu’nun, Giresun’un merkezlerinde uzun süre tutamayız. Onlar köylerde bizim insanımızla aynı camiyi, kahveyi paylaşmaktan memnun kalacaktır. Hatta yalnız bir mevsim değil belki kışın bile aynı evi kiralayarak gelecekler. Bu konuda Kalkınma Bakanlığı bir proje hazırlamalıdır. Böylece aynı zamanda turizm geliri kırsala da yayılmış olacaktır. Turizm hassasiyetinizi Beşikdüzü teleferiğinde gözlemliyoruz. Katar politikasında Suudi Arabistan’ı darıltmamak için nasıl ince eleyip sık dokuduğunuzu takip ettik. Şimdi meselemiz Arapları bu bölgede kalıcı yapabilmek. Desteği olmazsa… Onları bu bölgede tutacak bir proje bulamazsak endişemiz o dur ki gelecekte zor günler yaşarız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108