Televizyon haberlerini dinlemekten, gazete sayfalarına bakmaktan adeta ürker hale geldik. Eşini öldüren koca, kocasını bıçaklayan eş, ana-babasını öldüren evlât, evlâdını öldüren anne-baba, komşusuna saldıran genç, gelinini öldüren kaynana… Öğretmenini döven talebe, talebesine sarkıntılık eden öğretmen. Din iman adına kendisine emanet edilen kurs öğrencisine. Yurt öğrencisine sarkıntılık eden sapıklar… Soygunlar, gasplar, hırsızlıklar, kanlı kavgalar, dövmeler, sövmeler…. Hatıra gelen her türlü kötülük hiç gündemden düşmüyor.  Namuslu vatandaş olarak huzurlu ve güven içinde kendimizi hissedemiyoruz. Evimizde bile güvende değiliz. Bu cinayetlere bir de trafik cinayetlerini, iş cinayetlerini ve idari cinayetleri, rüşvet ve iltimas cinayetlerini ve daha bir sürü cinayeti eklersek  toplum yaşanamaz ve tiksindirici hale geldi. Bu toplum böyle değildi ve biriken ihmaller, atılan yanlış adımlar yüzünden bu durumlara getirildi. Yapılacak iş kötülükleri sayıp dökmek değil, iyileştirmenin ve çözüm yollarının ne olduğunu anlayıp işe koyulmaktır.

Bu hale gelmemize ben şahsen sebep olarak şu ana başlıkları söyleyebilirim:

Eğitimimizi, öz değerlerden uzak taklitçi ve kopya bir sisteme oturtmak

istememizdir. Milli bünye ile bir türlü uyum sağlayamayan eğitim-öğretim, milli bünyenin bozulmasına sebep olmuştur. Dinî eğitim ve öğretim gereği gibi öz ve saf haliyle verilememiş, câmileri dolduran kalabalıklar burada büyük çoğunlukla caddece dinlemiş, dinlediklerini benliklerine sindirememiş, şekli bir inançla bocalayıp durmuştur. Düzeni sağlamak için, İsviçre’den, Almanya’dan, İtalya’dan bilmek hangi ülkeden ithal ettiğimiz kanunlarla da milli bünye uyuşamamış, bu milletin öz değerleri kanunlara yeterince yansıtılamamış ve bunun sonucu olarak da bu hallere gelinilmiştir. Millet olarak kendimize, maddî ve mânevi değerlerimize olan güven-itimat Yitirilerek, öz benliğimizi unutup inkâr edercesine şuursuz bir taklitçilikle başka kültürlerin baskısı altında boğulduk, kendi kültürümüzü yaşayamaz hale getirildik.

“Bizden başkasına benzeyen bizden değildir. İlim ve hikmet mü’minin yitik malı gibidir. Onu nerede bulursa alır. İki günü birbirine eşit olan ziyandadır. Kuvvet atmaktır. Şeklindeki dinimizin emirlerini unutup, kendimize bakacağımız yerde başka taraflara, başka kültürlere, yabancıların örf ve geleneklerine baktık, Ziya Paşa’nın dediği gibi “Gökte yıldız arayan nice turfa müneccim / Gaflet ile kuyuyu görmez râh (yol) üzerinde” misali biz de plânlı ve metotlu bir şekilde aldandık, aldatıldık.

İyiliklere, güzelliklere, huzura ve güvene kavuşabilmemiz için; öze, öz değerlere tam bir iman ve azimle akıl ve mantık çerçevesinde sarılmak, bu iman ve azimle muasır medeniyet seviyesini aşmada yediden yetmişe yeniden iman etmek gerekiyor.

Evet, silkinip yeniden tam bir iman ve azimle işe koyulmak ve her türlü kötü davranışı terk ederek temiz toplum olmak zorundayız. Kirlilikten, kirlenmişlikten kurtulmak  esas hedef olmalıdır. Dünya ve bu dünyanın kodaman devletleri, Türk milletini yutmak, parçalamak, esir ve köle yapabilmek için birbirleriyle yarış içindedirler. Yüzümüze baka baka iki yüzlü davranışlarına verilecek en büyük ders, 80 milyonluk Türkiye’nin özüne ve öz değerlerine yönelerek hareket etmesidir. Dinimiz “Kuvvet atmaktır” emrini verirken, bunun anlamına da inanmak ve vatanın, milletin, dinin, namus ve haysiyetin korunmasında düşmanın bize yönelttiği, attığı her türlü silâhın daha üstününü, daha mükemmelini yapmak, yabancılara el açıp alan el yerine veren ve ikram eden, edebilen el durumuna gelmek gerekir. Dün öyle idik, eğer inanır ve azmedersek yine veren el durumuna gelir, arzuladığımız huzur ve güvene ancak o zaman kavuşabiliriz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108