CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 81 il başkanıyla Trabzon’da toplanarak bir anlamda iktidar yürüyüşü mesajı verdi. Belli ki bu tür toplantıları yurdun diğer bölgelerinde de yapacak. Sivil Toplum Örgütü temsilcilerini de davet ederek yaptığı çıkış, hakikaten iktidara yolculuk mu? Böyle bir atmosfer oluşturabildi mi?

Siyasi duruş itibariyle HDP’nin arkasına takılan, Avrupa Birliği ile birlikte olup FETÖ olayını yumuşatmaya çalışan CHP, siyasi partiden çok bir STK duruşu sergiliyor.15 Temmuz darbesinin hemen akabinde “Milli Duruş” sergileyen CHP’ye belli ki arka bahçesini oluşturan STK’lar bu kadar izin verdi. CHP, çok kısa süre sonra eski haline döndü. Hatta eski halinden daha öteye savrularak HDP ile aynı çizgiye geldi. Ortak mitinglerde buluşur oldu. Siyasette böyle bir tablo sergileyen CHP Türkiye’de iktidar yolculuğu yapabilir mi? Böyle davranmasına karşılık güneydoğudan oy alamayacağı gibi, mevcut oylarını da koruyamaz. En azından kendi bölgemize bakarak yorumluyoruz. Ülkemizdeki bunca soruna, ekonomideki bunca durgunluğa rağmen CHP eski oyunu bile koruyamaz.

 ***

Ekonomi ve kalkınma siyasi duruştan daha önemli. İnsanlar artık cebine girecek olanı değil, borcunu döndürebilmenin hesabını yapıyor. Yani borcunu ödeyemecek hale gelmekten korkuyor. Böylesi bir ahvalde CHP insanlara acaba nasıl mesaj veriyor? Trabzon toplantısını bu bağlamda ele alalım. Trabzon’a bakıp Türkiye vizyonunu yorumlayalım.

1)    Fındık ve çay stratejik ürün ilan edilmeli

2)    Doğudan Batıya değil, Kuzeyden Güneye ulaşımın önü açılmalı

Trabzon, Doğu Karadeniz’in en stratejik merkezi. Gümüşhane’yi, Artvin’i, Rize’yi, Giresun’u azda olsa İstanbul’u etkileyen bir güce sahip. Böylesi bir bölge merkezinde bu iki mesaj mı verilmeli? Trabzon’u ve Rize’yi fındık ve çayla kalkındıracak bir anlayış ülkeyi taşıyabilir mi? “Fındığınıza ve çayınıza yüksek fiyat vermeyeni sizde cezalandırın!..” Böyle bir siyaset okuması olabilir mi? Bir zamanlar DYP-SHP koalisyonunda dönemin CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, Giresun’da fındığa “1 dolar” taban fiyat biçmişti. Ardından ilk seçimde CHP perişan olmuştu. Lakin o dönem içinde fındığın bölge için yeri hala önemliydi. Aradan 20 yıl geçti ve fındık stratejik ürün olmaktan çoktan çıktı.

            Bugün Trabzon’un kalkınmasında fındığın yeri belki %10 seviyelerinde bile değil. 2016 Türkiye’sinde, Doğu Karadeniz’in merkezinde iktidar alternatifi bir parti bölgeyi fındık fiyatıyla kalkındıracağını söylememeliydi. Trabzon’u, Giresun’u, Ordu’yu fındık ekseninden, Rize’yi çay ekseninden ne kadar hızlı çıkarırsanız bu bölgenin kalkınmasını o kadar hızlı sağlarsınız. Tıpkı Samsun’un bu kulvardan ayrılıp çağdaş kalkınma hamlelerini yakalaması gibi.

Trabzon’da söylenecek sözler fındıkla, Kuzey-Güney ulaşım çizgisi miydi? Bu kent ve bu bölge yıllardır hangi hamlelerin peşinde?  Hangi beklentilere kavuşamıyor? Hangi mega projelerini alamıyor? Bunlar dillendirilebilirdi…

Yoksa CHP Arap turizmine karşı mı?.. Yoksa şehir hastanesi fuzuli mi? CHP bölgenin kalkınmasını “Arap Turizmi” ve Sağlık Turizminde görmüyor da olabilir. O zaman öneri getirmelidir. Trabzon merkezli Doğu Karadeniz için neler düşünmektedir? Bunlar nelerdir?

            Arap ve Sağlık Turizmi bu kente ve bölgeye iktidarın önerdiği kalkınma modeli değildir. Bunlar bu kentin STK’larının düşünüp, tartışıp talep ettiği kalkınma hamleleridir. Bunlar beğenilmiyorsa CHP ne önermektedir?

 

Hiçbir hamle yapmadan CHP Genel Başkanının önüne konan çay ve fındık söylemleri CHP’nin iktidar derdi olmadığını göstermektedir. Diğer bölgelerde böyle yapmasınlar. Toplantı yaptıkları kente ve beklentilere dair biraz çalışıp Genel Başkanın önüne vizyon projelerini koysunlar. Topluma, kendilerini ne kadar ciddiye aldıklarını hissettirsinler. Trabzon toplantısını biz böyle yorumladık. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108