CHP bunu hep böyle yapıyor. İnanmadığı şeyi ‘amma’ ilavesiyle inanmış gibi gösteriyor. Milletten kopuk, millete rağmen... Milletin değerlerinin uzağında ve değerlere karşı samimi değil. CHP yönetiminin 15 Temmuz beyanını okuyoruz da hiç değişmediklerine inanıyoruz.

15 Temmuz darbesiyle ilgili en başta halktan yana tavır alan CHP, bir süre sonra ‘Kontrollü darbe’ moduna geçti. CHP yönetimleri 15 Temmuz direnişinden rahatsız mıydı? Ya da darbenin yanında mıydı? Elbette hayır... Belki bir kısım CHP’lilerde ‘Yeter ki Tayyip Erdoğan gitseydi!..’ gibi cinnet hali yok değil. Ama CHP tabanı kahır ekseriyetle FETÖ darbesinin karşısındaydı.

CHP Genel Merkezi, tabanının hissiyatını yok sayarak ’15 Temmuz Direnişi’ni dumura uğratmaya çalışan batının yanında yer aldı. ‘Kontrollü darbe’ diyen batının arkasına takıldı. ‘Kontrollü darbe’ sözleri ABD ve Avrupa’ya aitti. ABD ve Avrupa 15 Temmuz’da yenildiler. Kaybettiler. Bunun için birlikte hareket ettikleri FETÖ’cüleri vermediler. İşte ‘Kaybedenler ’in yanında yer alan CHP’de kendi tabanının hissiyatına rağmen 15 Temmuz halk direnişine ‘Kontrollü darbe’ diyerek yenilenlerin safında yer aldı.

***

Aradan iki yıl geçti. 15 Temmuz şanlı demokrasi direnişinin ikinci yıldönümünde CHP Genel Merkezi ve teşkilatları da çark etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 15 Temmuz için ‘Şanlı Direniş Destanı’ deyiverdi. İki yıllık arada ne oldu da ‘Kontrollü darbe’ den vazgeçilerek ‘Direniş Destanı’na geçildi. Bize göre;

1- CHP kurmayları seçimlerde tabanda bir rahatsızlıkla karşılaştı.

2- FETÖ’cüler ve mağdurlarının Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP’den vazgeçip İYİ Partiye oy vermeleri CHP’de tavır değişikliğine neden oldu.

3- Avrupa yavaş yavaş mağlubiyeti hazmedip, 15 Temmuz’a ‘Darbe’ deme noktasına geliyor. CHP durumdan vazife çıkartıp yalnız kalmamak için ön aldı.

Sonuç: CHP, milletin değerleri karşısında samimi değil.

***

15 Temmuz Direnişi karşısında yalnızca CHP Genel Merkezi’nin tavrı değişmedi. CHP teşkilatları da ağız değiştirdi. CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun, “Askeri veya sivil her türlü darbeye karşı duruşumuz devam edecektir. Amma...” biçiminde açıklama yapıyor.

İşte bu ‘Amma’ lar var ya!.. Bu amma’lar bize hep başörtüsü zulmü günlerini hatırlatıyor. CHP, milletin değerlerinin yanında ne yazıkki amma’sız durmuyor.

Bir zamanlar; ‘Biz de kıyafet yasağına karşıyız. Amma!..’ diye başlayan gizli karşıtlık başörtülüleri devlet düşmanı görmeye kadar vardırılıyordu. Güzide hanım ve O’nun gibilerin şimdiki ‘amma’sı ise ‘Darbenin sivil ayağı neden ortaya çıkartılmadı?’ biçiminde...

AK Parti içinden 8-10 milletvekilinin istifası, gözaltısı, yurtdışına kaçışı Güzide hanımı tatmin etmemiş. Güzide hanım, tepe isimlerden birkaçının FETÖ gerekçesiyle tasfiyesini bekliyor. Daha doğrusu esasta karşıtlığını bu yöntemle gizliyor.

FETÖ darbesinin siyasi ayağı var mı? Bize göre kesinlikle yok. Fetullah, bir gün devlete çökeceğini düşündüğü için AK Partiyi veya TBMM’yi ele geçirmeyi hiç düşünmedi. Zaten devlete çöküp siyaseti tasfiye edecekti. Düşünseydi elbette başarırdı. Özellikle teşkilatların belki de tamamını bile alabilirdi! Ama Fetullah, 1-Asker-2-Polis-3-Hakim-Savcı-4-Öğretmen-5-Ulaşım ayakları üzerine yürüdü. FETÖ’yü organize edenler ülkeyi ele geçirme yöntemini siyasi yolla değil mutlaka darbe yöntemini düşündüklerinden siyaseti önemsemedi.

CHP’nin en başından beri siyasette FETÖ ayağı araması darbeye karşıtlığının bir sebebi oldu. Amma’lı karşı çıkışın mazereti.

Çünkü CHP yöneticileri darbe karşıtlığında samimi değil. Darbe kendilerine karşı yapılınca darbe... Başkalarına karşı yapılınca kaçış yolu  ‘Amma’ ile süsleniyor. Bu da CHP’nin samimiyetini gösteriyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108