banner114

Trabzon’un tarihî mekânlarından Cephanelik bölgesinde ve Cephaneliğin yanında yaptırılan yapı ile ilgili tartışma yeniden alevlendi.

Doğu Karadeniz Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Mustafa Yılmaz’ın konuyla ilgili şikâyetini değerlendiren Kamu Denetçiliği Kurumu, kapsamlı bir tavsiye raporu hazırladı. Tavsiyeye uyulmaması hâlinde nelerin yapılacağını da sıraladı.

Büyükşehir ve Ortahisar Belediye yönetimlerini de açıkça suçlayan rapordaki önemli ayrıntıları kayıt altına aldık. Bakın raporda neler yazılmış...

1) Büyükşehir bu alanı rekreasyon alanına çevirirken yönetmeliklere aykırı davranmış. %5 gibi sınırlı bir inşaat alanı izni verebilecekken emsal katsayısı 2 katına çıkartılarak kişiye özel uygulama yapılmış. (Sayfa 19)

2) Tescilli yapıya 5 metre uzaklıkta olması gerekirken 3,77 metre çekildiği ve neredeyse tarihî yapıya değecek şekilde inşa edildiği… (Sayfa 19)

3) Parsel alanının 27 bin 703 m2 olduğu, bunun 0.05’inin 1385 m2 ettiği… Ancak yapı ruhsatında yapının 1515 m2 olarak gösterildiği… Ortahisar Belediyesi elemanlarının işlerini özenli yapmadığı… (Sayfa 19)

4) İki belediyenin de hazırladığı imar planı değişikliklerinin ‘şehircilik ilkelerine’ ve ‘planlama esaslarına’ uygun hazırlanmadığı… Planları hazırlayan ekip, onay ve uygun bulma işlemlerini yapan idarelerin özenli davranmadığı… Plan değişikliklerinin iptali işlemlerinin derhal başlatılması gerektiği… (Sayfa 19)

5) İmar Planında belirtilen en fazla 6,5 metre yüksekliğe rağmen bina yüksekliğinin 9 metre olduğu… Mevcut inşaatın neredeyse tescilli yapının önüne geçen ve onun görünüşünü engelleyen özellikte olduğu. (Sayfa 20)

6) Tarihî alanın orijinal topoğrafyasının bozulduğu (Sayfa 21) kaydedildi.

26 sayfalık KDK raporunu incelediğimizde ilk etapta öne çıkan hususları 6 ayrı maddede sıraladık. Denetim raporunda yasaya aykırılığın cezası da kaydedilerek kurumlar görevlerini yapmaya çağrıldı. Buna göre;

a) Kamu Denetçiliği Kurumu, Kanun’un 21. maddesi 2. fıkrasına göre uyarının tebliğ tarihinden itibaren idareler 30 gün içinde yeni bir işlem tesis edecektir. Şayet işlem yapılmazsa 30 gün içinde Trabzon İdare Mahkemesine başvuru yapılabilecek. (Sayfa 25)

b) Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik, Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesi, tavsiyelere uymak ve gerekli işlemleri yapmak üzere 30 gün içinde Kamu Denetim Kurumuna bilgi vermek zorundalar. (Sayfa 26)

***

Belediyelerin duyarsız davrandıkları, kişiye özel bir uygulamaya imza attıkları bu olay kolay kapanmayacak. Yük özellikle Ortahisar Belediyesinin omuzlarında… Zaten Başkan Ahmet Metin Genç de incelemeye aldıklarını ve gereğini yapacaklarını söyledi. Ayrıca rapora göre binaya yapı kullanım belgesi henüz verilmemiş.

Başkan Genç’in bu binayı hemen yıkmasını kimse beklemiyor. Önce plan iptali yapıp Büyükşehir’e yollayacak. Kültür Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığını bilgilendirecek. Büyükşehir’in adımının ardından da ruhsatın iptali yoluna gidecek. İptal edilen ruhsatın ardından gelecek işlemler ise malum…

***

Mezkur alan gözden ırak olsaydı belki konu kapanabilirdi.  Ancak göz önünde ve hemen tüm STK’lar ayakta… Siyaset ayakta… Konu yargıda ve takipte… Trabzon kültür değerlerine sahip çıkıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108