Din âlimlerinden Nurettin Yıldız’ın karşı karşıya kaldığı muamele dindar kesimde bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Nurettin Yıldız Hoca bağlılarına göre hoca haklı, Tayyip Bey karışmamalıydı. AK Parti içindeki bir gruba ve bakanlara göre Nurettin Hoca yanlıştaydı ve bir ders verilmesi gerekliydi!..

Biz bu olayda kimin haklı veya haksız olduğu tartışmasını yorumlamayacağız. Vuku bulan olaydan daha rahatsız edici olanının şayia olarak yayıldığını ve rahatsızlık yarattığını söyleyeceğiz. Tayyip Bey’in asla bir reformist olmadığını ve “Dinde Reform” fikrine soğuk baktığını iyi bilenlerdeniz. Buna rağmen dinî grup ve cemaatlerin 28 Şubat vari bir baskıdan endişeli olduğunu söylemeliyiz.

Cemaatlerin konumu: Elbette cemaatler özgür olmalı. Elbette cemaatler özgürce tartışmalı. Lakin bu özgürlük siyaseti yönlendirmeyi veya etki altına almayı amaçlamamalı. Cemaatlerin özgürlüğü siyasetin alanını daraltıyorsa siyaset buna izin vermez. Tarih sayfaları, tarihte buna izin veren devlet adamlarının acıklı hikâyeleriyle doludur. Cemaatler, her türlü yönetim erkinden uzak durmalıdır. Ama her türlüsünden... Bırakın devlete hâkim olma iradesini kendi cemaat mensubuna dahi irade koymamalı, yönetmeye kalkmamalıdır. Cemaat mensubu bulunduğu yapıya özgür iradesiyle bağlanmalı ve öyle yaşamalıdır.

Devlet ve Hükümetin konumu: Devlet ve hükûmet de cemaatlerin varlığını sürdürebilmeleri ve kendilerini topluma anlatabilmeleri için her türlü kolaylığı sağlamalıdır. Özgürlük alanı, gerekirse hükûmetin icraatını da eleştirebilmeli, ele geçirme veya sarmal olmadığı müddetçe hükûmet buna tahammül etmelidir. Yeter ki samimi olunsun. Yeter ki eleştiriler samimi bulunsun.

Bu bağlamda Nurettin Yıldız Hoca’nın yorumuna (Kur’an’daki hükmü iman meselesidir) katılmayanlardınız. Buna rağmen hükümet çevrelerinin ağır eleştiri ve tazyiki asla kabul edilemez. Hele hele iktidar medyasının bugünlerde işi getirip dış mihraklara bağlaması ve bir operasyon olarak yorumlaması gidişatın vahametine göz kırpmaktır. Adnan Oktar, yarı çıplak kadınlarla canlı yayında dini sohbet adı altında programlar yapıyor. Reşit olmayan kızların bile programlara katıldığı yazılıp çiziliyor. Din adına program yaparken kalkıp kızlarla dans edebiliyor. Üstelik bu hale ‘İslam’da mani yok’ diyebiliyor. Ne ilginçtir ki Nurettin Hoca’nın söylediklerinden rahatsız olanlar erotik danslı vaazlardan o kadar da rahatsız olmadılar. Bunu nasıl yorumlamalıyız?

***

Trabzon’da yaşıyoruz. Olayların merkezi İstanbul... Lakin İstanbul’da yaşayanları ve yaşananları Trabzon’dan da olsa takip edebiliyoruz. Kaldı ki Trabzon da İstanbul’un etki alanında... Son gelişmelerden sonra cemaatlerde bir korku ve endişe yaşanıyor. Hemen her ay Kâbe’ye Türkiye ve Tayyip Bey için duaya giden cemaat grupları bu girişimlerini durdurmuş. Bize göre korku ve kaygı Sayın Cumhurbaşkanı’nın yaklaşımından değil, kraldan çok kralcı kesilen bakanların ve hükümet medyasının beyanat ve yaklaşımlarından kaynaklanıyor. Buradan da şunu anlıyoruz ki süreç iyi yönetilemiyor. Dava ve mücadelenin içinden gelmeyenler ve cemaatleri yeterince tanımayanlar FETÖ örneği üzerinden aba altından sopa gösteriyor. Hâlbuki FETÖ’nün İslâm dışı ve tahrifat amaçlı bir yapı olduğunu o cemaatler her zaman dillendirdi. Siyaset ise aksine FETÖ ile iş birliği yürüttü. Dün FETÖ’cülerle her türlü iş birliği içinde olanların bugün kalkıp “Bu cemaatler de yarın FETÖ gibi olacak!” demesi samimi bir yaklaşım olamaz. Dahası bu kaygı üzerinden oluşturulacak her türlü baskı siyasete kaybettirir.

Not: Bu yazı, hayatında hiçbir cemaate mensup olmayan ve “Kim Allah ve Resulü diyorsa o bizden, biz ondan” ilkesine inanan bir kalem tarafından yazılmıştır. Hükümet esas bu kaygıyı gidermelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108