banner114

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nden dün noter kanalıyla tekzip metni geldi. Daha görevinin 3. Ayında gazetelerle hukuk mücadelesine girmek başkan açısından sancılı… Zor bir 5 yıl geçecek denebilir.

Bizim açımızdan da kolay değil… Noter kanallı tekzipler… Ardından mahkemeler… Bütün bunlar Trabzon için. Kişisel hiçbir hırsımız, hesabımız ve beklentimiz yoktur ve olamaz. Ayrıca tüm samimiyetle ifade etmeliyiz ki; “Asla bir önyargı taşımıyor. Trabzon’un kazanmasını istiyoruz. Doğruya doğru, yanlışa ise yanlıştır, diyeceğiz.” Daha önceki Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu döneminde de yaşadık. Uzun süre doğru olmayan tekziplerini bize mahkeme kararıyla yazdırdı!.. Ama kamu vicdanına yazdıramadı. Biz halen buradayız ve toplumla iç içeyiz. Orhan Bey ise Trabzon’dan gitti. Trabzon 31 Mart’ta 1 şeye kilitlendi. Orhan Bey kalıcı mı gidici mi? Orhan Bey’in aday yapılmaması kenti rahatlattı. Hatta yeni başkan %65 oy alırken vatandaş yalnızca gidene baktı. Gidene bakıp oy verdi diyebiliriz.

***

Başkan Zorluoğlu HaberTürk TV. canlı yayınında tartışılan şirket ve maaş konularında ‘Büyükşehir Belediyesi’nin 3 şirketi var’ dedi. Bizim bilgilerimize göre 5 şirket var. Bunun üzerine ‘5 şirket varken neden 3 şirket dendi?’ sorusunu yönelttik ve ilave ettik. “Başkan ya bilmiyor veya doğruyu söylemedi!..”

Dün Büyükşehir’den gelen metinde yine 3 şirket olduğu ileri sürülerek şu ifadelere yer verilmiş…

“Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nun yaptığı açıklamada olduğu gibi Büyükşehir Belediyemizin TRABEL A.Ş. TURKUAZ A.Ş.TRABİTAŞ A.Ş adlı üç aktif şirketi vardır. Değerlendirmeler ve yönetim kurulu üyelikleri de bu üç aktif şirket üzerinden yapılmıştır. Bunun dışında şehrimizin ihtiyaçları doğrultusunda Tarım A.Ş Turizm A.Ş. Kentsel Dönüşüm A.Ş gibi şirketleri kurmak düşüncemiz de mevcut olup pasif durumda olan TRABEL HES şirketi, adı ve ana sözleşmesi değiştirilerek ihtiyaç olan Trabzon Ulaşım A.Ş. ye dönüştürülmüştür. Bu şirket yeni haliyle henüz tescil aşamasındadır. Yani kuruluşu henüz Tamamlanmadığından yönetim kurulu oluşturulmamıştır. Yazınızda bahse konu ettiğiniz TRABSU A.Ş. ise Trabzon Büyükşehir Belediyesinin bağlı kuruluşu olan TİSKİ'ye ait olup doğrudan Büyükşehir Belediyesi iştiraki değildir.”

Birincisi; TİSKİ’ye ait şirket Büyükşehir’in değil mi? Atama yetkisi kimin? TİSKİ, Büyükşehir’in dışında bir şirket midir ki Büyükşehir’in şirketlerinden sayılmıyor. Yönetim Kurulu Başkanı’nı kim atadı? Yönetim Kuruluna atanan ve ikisi Kocaeli’nden, biri Van’dan getirilen 4 çalışanı kim atadı? Biz bu yaklaşıma katılmıyoruz. İkincisi; Ulaşım A.Ş’ye dönüştürülen diğer şirketin Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul tutanaklarında Başkanlığı’na Osman Gökhan Bali, yöneticiliklerine de başka isimler getirildi. Tescilin tamamlanmaması şirketin olmadığı anlamına gelmez. Aktif değil denebilir. Kaldı ki yönetici isimleri Genel Kurul’da belirlenip kabul edilmiş.

***

Büyükşehir’in cevap metninde ikinci bir husus var ki bunu kabul etmek hiç mümkün değil… Bizim yorumumuzun ulusal kanalların iddia ettiği ‘Başkan 5 şirkette de var’ yalanına destek için yazıldığı ileri sürülüyor. Hayır ve asla… Biz Trabzon Büyükşehir Belediyesinin ulusal kanallarda tartışılmasını asla kabul etmeyiz. Onların iddialarına destek olacak bir tavırda da bulunmayız.

Biz tartışırız, eleştirir sorarız ancak, ulusal medyanın kastına asla destek çıkmayız. Biz, bir olayın vukuu ile şuyuu arasındaki farkın bilincindeyiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vural semiz 7 ay önce

Sn öztürk
Öyle veya böyle, daha görevinin ilk aylarında Trabzonun hiç bir menfaatinin olmadığı konularda bir belediye başkanı tartışılıyor ve bu açıdan gazetelere tekzip gönderiyorsa söz bitmiştir. Bir tek hizmet tartışması yok. Sadece şirketler, rant, ajanslar, elazığlı müteahitler vs. Bu başkan nereye seçildiğini inan daha kavramadı. 5 yıl değil iki yılı bitiremez bu kafayla. Ofg gitti ancak daha büyük afetle karşı karşıya Trabzon. Tekzip yazsa ne olur yazmasa ne olur. İşi baştan kaybetti. Yazık oldu Trabzona.

Avatar
yasar 7 ay önce

tebrik ediyorum güne bakışın yaklaşımını ( kocaeli de yaşayan bir akpartili olarak yazdım)

banner108