Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun, Maraş Caddesi ve Reşadiye (İtfaiye) Kavşağı’ndaki tutumunu örnek vererek Yomra’daki ‘dal-çık’a müdahaleyi hatırlattığımızda bize mühendislik hesabından bahsederek “Dışarıdan gazel okuma.” demişti.

Bir gazeteciye “Dışarıdan gazel okuma.” demek, eleştirinin en hafifine bile tahammül edememek demekti. Halbuki Maraş Caddesi trafiğini Pakistan caddelerine, Reşadiye (İtfaiye) Kavşağı’ndaki üst geçidin ise çözüm getirmeyen bir çirkinlik heykeline benzediğini söylemek için mühendis olmaya gerek yok. Ama biz yine de mühendislerin ve yetkililerin eleştirilerini hatırlatacağız. Başkan Gümrükçüoğlu’nun ‘ortak akıl’a ne denli uzak olduğunu anlatmak için…

Başkan Gümrükçüoğlu, 2016 yılı temmuz ayından itibaren bir yılı aşkın süredir 25 milyon liralık bir harcama yaptıklarını, 750 araçlık katlı otopark projesini hayata geçireceklerini anlatıyor. Kamuoyu dikkatle izliyor. Kamulaştırma bedeli olarak 25 milyon lira harcandıysa bunun bir de yapım maliyeti olacaktı. Yanlış hesap başlamadan şaştı. 2017 yılında bu kez trafik yoğunluğu ve maliyet dikkate alınarak otoparkın bazı bölümlerine alışveriş merkezleri ve kafeteryalar konulacağı ifade edilerek araç sayısının 310’a düşürüldüğü açıklandı.

Lakin 310 araç sayısına, otopark içine yapılacak alışveriş merkezi için gelecek araçlar katılmadı. Yani oluşacak yeni yoğunluk hesaba katılmadı. Konu tartışılınca bu kez İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) devreye girdi. Projeyi istedi. İnceledi ve kamuoyuna açıkladı. Ortalama 140-150 yeni aracın sırf alışveriş merkezi için yoğunluğa katılacağı belirtilerek toplamda otoparkın dışarıdan sadece 160 civarında araca hizmet vereceği kaydedildi.  Sonuç bölümünde ise “yeniden fayda-maliyet hesabı yapmayı” önerdi. Mühendislik hesabı arayan ve soran Başkan’ımız Sayın Gümrükçüoğlu, İMO’nun uyarısını dikkate alacak mı? Hiç zannetmiyoruz. İhaleyi yaptı ve bitti. Ortak akla itibar etmeyeceği için proje yıllarca tartışılacak. Bu kentin bir zabıt kâtibi olarak bir gün, “Hiçbir gazete bir şey demedi mi?” sorusuna cevap olması için kayda geçiriyoruz.

***

Sürmene’de 96 taksi ilçeye hizmet veriyor. Taksicilerin 1 durak hariç, para kazanmadıkları belirtiliyor. Yani Sürmene’ye 96 taksi fazla… Daha iyi anlaşılması için örnekleme getiriyoruz. Araklı’da ise 35 taksi var. İlçeye yetmiyor. Araklı Belediyesi yeni plaka istiyor, Sürmene ise “Bizde zaten fazla.” diyerek istemiyor.

Lakin birdenbire Büyükşehir Belediye Meclisinin eylül ayı toplantısında Sürmene’ye 8 yeni plaka verilmesi gündeme geliyor. Bütün şehirde ulaşımı Büyükşehir planlandığı için yetki onda.  Meclisteki görüşmelerde Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün ve Sürmene Belediye Başkanvekili İsmail Hakkı Küçükali karşı çıkıyor. “Bizim yeni plakaya ihtiyacımız yok. Sürmene’de zaten fazla. Araklı’nın ihtiyacı var. Üstelik istiyorlar. Oraya verin.” diyorlar.

Başkan Gümrükçüoğlu umrede olduğu için eleştirileri Başkanvekili Seyfullah Kınalı göğüslüyor. Daha doğrusu göğüsleyemiyor. Sürmene Belediye Başkanı ve meclis üyeleri de karşı çıkınca Büyükşehir Belediye Meclisi öneriyi reddediyor. Bu arada Meclis Üyesi İsmail Hakkı Küçükali, bu plaka olayının nereden çıktığını soruyor. Seyfullah Kınalı ise vatandaştan talep geldiğini söylüyor. Küçükali de “Kimdir o vatandaş, biz de bilelim.” diyor. Kınalı ise “Olmaz, açıklayamayız.” diyerek geçiştiriyor. Küçükali ısrar edince de “Ben size yazılı iletirim.” diyor. Aradan bir ay geçti ama o isim açıklanmadı. Açıklanmayacak da!.. Aradan bir ay geçiyor, eylülde reddedilen plaka olayı ekim meclisinde yeniden gündeme geliyor. Ancak bu kez Başkan Gümrükçüoğlu, Mecliste ve kontrol elinde. Bir ay önce reddedilen kararı, bir ay sonra meclisten geçiriyor.

Sürmene’ye, Sürmene Belediyesini yönetenlere rağmen aslında olmadığına inanılan bir başvuru gerekçe gösterilerek Sürmene’ye ihtiyaç fazlası 8 plaka veriliyor.

Meclis üyesi İsmail Hakkı Küçükali’nin ifadesiyle bu plakalar hatırlı bir abinin ricası üzerine veriliyor. Küçükali, “Kim bu ‘hatırlı abi?’ Söyleyin biz de bilelim.” diyor. Herkes ‘hatırlı abi’yi merak ediyor. Sürmene ihtiyaç fazlası 8 yeni plakayı konuşuyor. Belli ki bu bir rant meselesi. Rakamlarını bilmiyoruz. Ama vatandaş konuşuyor. 2019 gibi kritik bir seçim dikkate alınarak oy düşüren başkanlar görevlerinden alınırken... 2019 bu kadar önemsenirken birilerinin 8 plaka uğruna ürettikleri bu rahatsızlık normal mi? Karar meclisten geçmesine rağmen Büyükşehir bu ihaleyi yapmamalı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108