Trabzon seçmeni çok büyük bir sürprize imza atarak Koray Aydın’ın yerine Salih Cora’yı Meclis’e gönderdi. Trabzon’un çiçeği burnunda milletvekili Salih Cora, teşekkür ziyaretlerine devam ediyor.

Burada tartışılması gereken husus AK Parti’nin fark attığı aradaki 9 bin civarındaki oyun iki isimden etkilenip etkilenmediğidir. Yani MHP’den AK Parti’ye göç eden 9 bin civarındaki oy Salih Cora için mi göç etmiştir? Salih Bey hafta sonu Tonyalılar Derneği’nde kendisini ağırlayan Tonyalı hemşehrilerinin hazırladığı, ‘Seyyid Onbaşı’ kareografisini pek beğenmiş. Beğenmenin ötesinde benzetmeyi benimsemiş ve şunları söylemiş: “Çanakkale Savaşı’nda 215 kg top mermisini sırtına alarak kahramanlaşan Seyyid Onbaşı’yı buradan anıyoruz. Bana da, ‘bu seçimlerin Seyyid Onbaşı’sı Salih Cora’dır’ dediler. Ağacın ağır tarafını Tonyalı olduğumuz için herhalde bize tutturdular. Çok şükür sitem etmedik.”

1 Kasım seçimlerini Çanakkale Savaşı’na benzeten kareografinin mantığını reddetmek bir yana Cora’nın Seyyid Onbaşı fonksiyonu icra ettiği görüşü de doğru değildir. Rahatlıkla şunu söyleyebiliriz ki, 5. sıradaki Salih Cora’nın yerinde Nihat Tosun da olsa, Ömer Tosun da olsa, Ergin Aydın da olsa, Zeyyat Kafkas da olsa seçilecekti. Bu tezimize, ‘hayır’ diyebilmek için AK Parti’nin Tonya’dan aldığı fazladan oylara bakmak yeterlidir.

AK Parti 7 Haziran seçimlerinde Tonya’dan 4500 oy aldı. 1 Kasım seçimlerinde de 5 bin 600 oy aldı, toplam oy artışı 1100 oldu. Bunun 900’ü MHP’den alınırken, 100’ü CHP’den, geri kalan 100’ü de diğer partilerden…MHP yalnız Tonya’da değil tüm ilçelerde yüzde 50’ye yakın oy kaybetti. Kaldı ki, Salih Bey Tonya’dan aldığı 1100 oy artışıyla seçilmedi. Aksine Tonya’daki artış oranı diğer ilçelerin gerisindeydi. Cora’nın listede olması ve özellikle 5. Sırada Nihat Tosun’un yerine yazılması doğru bir hamleydi. Lakin Salih Bey, bireysel oylarıyla seçimi sürüklemedi. Tonya’dan aldığı fazla oylarla seçilmedi. AK Parti’nin Trabzon’da yaptığı yüzde 10 oranındaki genel sıçrama Cora’yı milletvekili yaptı.

Öyleyse ortada Seyyid Onbaşı hikayelerini hatırlatacak bir keyfiyet yok. Ne Salih Bey böyle bir misyonu yüklenebilir ne de böyle bir söylem karşılık görebilir. Yine Salih Bey’in söylediği gibi, ‘Bu bir nasip işidir. Gerisi bahanedir’…

 

Nitekim 7 Haziran seçimlerinin 5. sıra adayı Nihat Tosun, genel merkeze ve ilgililerine başvurup, ‘Beni yine 5. sıraya yazacaksanız listeye hiç koymayın’ demeseydi ve yerine rıza gösterseydi bugün Meclis’e Tosun gidecekti. Herşey nasip meselesi… Biz Trabzon’un diğer illerden fazla olarak aldığı %3’lük oranı adayların bireysel özelliklerine değil Süleyman Soylu öncülüğünde yürütülen stratejiye ve Trabzon’un sayın Soylu’ya inanarak proje beklentilerine bağlıyoruz. Seyyid Onbaşı benzetmesini gereksiz ve yersiz buluyoruz. Mütevazı olmak ve tarihi simgeleri böyle yerlerde kullanmamak lazım. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108