Trabzon’da bu kenti yaşayan ve kent hassasiyetini sürdüren kanaat önderleri var. Zaman zaman fırsat buldukça ziyaret ettiğimiz bu değerlerimizden birisi de Sayın Ahmet Altunayoğlu…

Altunayoğlu aynı zamanda günebakış’ın tam 17 yıllık abonesi… Ziyaretimizde şunları söylüyor: “Zaman zaman görüş ve düşüncelerinizi paylaşmasam da günebakış hakikaten bu kentin vicanı. Benim için artık hayatımın bir parçası. Okumasam eksikliğini hissediyorum. Ayrıca 2017 yılının en iyi gazetesi seçilmenizi de kutluyorum.” diyor.

Trabzon’u konuşan Altunayoğlu, özellikle kent yönetimine yönelik önemli eleştiriler getiriyor. Orhan Bey’in eski dostlarından biri olan Altunayoğlu, “Dost acı söyler.” atasözünü hatırlatıyor. Başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun kenti kötü yönettiğini kaydederek iki ana esas üzerinden eski dostunu iğneliyor. 1) Şehir idrak edilmiyor. 2) Zaruret ve keyfiyet doğru tespit edilemiyor.

Altunayoğlu, 2 maddeyi özetlerken kent idrakini öne çıkartıyor. Kent yönetiminin yeterince kavranmadığını iddia ediyor. Bir kenti yönetebilmek için o kentin önce idrak edilmesi, kavranması ve yaşanması gerektiğini söylüyor. Verdiği örneklerin burada ayrıntılarına girmek istemiyoruz. Ama bir vatandaş olarak Sayın Altunayoğlu’nun kentin dününü ve bugününü iyi mukayese ettiğini söyleyebiliriz.

Zaruri ve gerekli önceliklerin doğru tespit edilemediğini belirtirken de buna örnek olarak ‘Gülcemal Projesi’ni veriyor. Ahmet Bey bu dolgunun bir zaruretten ve gereklilikten kaynaklanmadığını ve hattâ gereksiz ve yanlış olduğunu söylüyor. Yaklaşımı şöyle: “Şu an Beşirli sahilinde deniz derinliği 5 metre civarında. Yol bir zaruretti ve yapıldı. Ama orası 80 yılda dolacak. Yani kıyılar ancak 80 yıl sonra tekrar kumlanacak. Şimdi Gülcemal Projesi ile derinlik 16 metreye çıkıyor. Bu da demektir ki kıyılardan derinlik 16 metreye çıkacak. Hal böyle olunca kıyılarımız ancak 350 yıl sonra kumlanacak. Hâlbuki Orhan Bey’le Uzunkum’da birlikte kumsalda denize girerdik.”

***

Daha önce de yazdık yine tekrar ediyoruz. Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon’un geciken mega projelerinde önemli mesafe katetti. Ancak bir belediye başkanının dokunması gereken küçük ve orta hâlli meselelere uzak kaldı. Hakikaten zaruri ve gerekli öncelikler doğru tespit edilemiyor. Burada en büyük etken, bize göre sorunların içselleştirilememesidir.

1) Trabzon sahillerine kanalizasyon akması basit bir mesele midir?

2) “Trabzon’un çağdaş bir terminali yok…” Tam 9 yıldır ve AK Parti gibi güçlü bir hükûmet döneminde başkanlık yapan Sayın Gümrükçüoğlu için büyük bir eksiklik değil midir?

3) Doğal gazın gecikmesi ve daha önemlisi vatandaşın evinin önündeki doğal gazı bağlatmaması Başkanımızı niçin rahatsız etmemektedir? Bireyin ekonomik sıkıntısı gibi bir mazeret toplumun sağlığını olumsuz etkiliyorsa ve insanlar kirli bir havayı teneffüs ediyorsa Başkan’ın bunu önemsememesi nasıl izah edilmelidir?

4) TMMOB tarafından açıklanan “Ulaşım Planı yoktur.” açıklaması bir belediye başkanı için normal midir?

TMMOB Trabzon İl Koordinasyon Kurulu değerlendirme raporunun giriş bölümüne bakın… TMMOB Trabzon İl Koordinasyon Kurulu, “Matematik bilgisi kapasitesi üst seviyede olan, hiç kimseye rant sağlamayan ve bu yolda bezi olmayan mimar ve mühendislerden oluşmaktadır.” ifadeleriyle başlıyor.

Sahi bu mesajla ne kastedilmiştir? Ortak akıl ve STK’larla iş birliğini bugüne kadar reddeden Başkan Gümrükçüoğlu’na nasıl bir mesaj verilmiştir?

Bugün buradan küçük dokunuşlar olarak nitelendirdiğimiz hususları sıralamayacağız. Belirgin ve öne çıkan eksiklikleri tekrar tekrar hatırlatmaktan da yorulmayacağız.

Başkan Gümrüküçoğlu’nun kalan 1 yıllık sürede bir imaj yenilemesine gitmesini bekleyeceğiz. STK’ları ve ortak aklı önemseyen ve kendilerinden daha alt mevki ve makamlardakileri değersiz gören bakış açısından vazgeçmesini ümit edeceğiz.

Ümit varlıktan ileridir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108