banner114

Milletler kahramanları ile nefes alır. Türk tarihi bu bakımdan kahramanlarla dolu olduğuna göre, Türk Milleti’nin çok, ilelebet bu hakkını kullanmaya hakkı vardır demektir. Evet, 5 Nisan 1900 tarihinde İstanbul’da vefât eden Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’nın vefatının bugün 108. Yılı. Bu vesile ile kendisini şükranla, minnetle ve rahmetle anıyorum. Çoklarımız “Tuna Nehri akmam diyor/Etrafımı yıkmam diyor” şarkısını söyleriz de bu şarkının dayandığı tarihi şahsiyeti ve cereyan eden şanlı Plevne savunmasını bilmez. Bilmemesi bir yerde kendi hatası ise de, asıl hata bunu ve bunun gibi tarihi olayları ve şahsiyetleri öğretmeyenlerdir.

Şahsen benim yaşadığım bir olayı aktaracağım: Ankara’da, Trabzonlu 20 kadar üniversiteli gençlerle bir mekânda sohbet edip, çaylarımızı içerken, kendilerine  şöyle bir soru yönelttim. “Herkes kendi ilçesinden bana üç tarihi şahsiyetin ismini versin” dediğimde bir duraklama oldu, cevap isteyince de bir kısmı ancak bir isim verebildi, bir kısmı yanlış isim verdi ve bir kısmı da hiçbir isim veremedi. O zaman kendilerine bir büyükleri olarak; “Vatan sevgisi imandandır, bu sevginin şuuruna varabilmenin belirtilerinden biri de doğup büyüdüğümüz mekânda yetişmiş büyüklerimizi, kahramanlarımızı bilmemizdir. Bunu bir şehre, bir bölgeye ve bir vatan teşmil ederek bu millete  hizmet etmiş büyüklerimizi, kahramanlarımızı bilip tanımamızın vatandaşlık göreve olduğunu ifade ettim.

Kendi okul yıllarıma bakıyorum da, ne gereksiz bilgilerle zihinlerimizin yorulduğunu görüyor ve sebep olanlara hayıflanıyorum. Tarihte, edebiyatta, coğrafyada eğitim bilimlerinde yabancılara ayrılan bölümleri akıl ve mantıkla izah etmek mümkün değil. Tıpkı Ziya Paşa’nın dediği gibi: “Gökte yıldız arayan nice turfa müneccim /Gaflet ile kuyuyu görmez râh (yol)  üzerinde” idik.

Pırıl pırıl gençlerimize, orta yaşlılarımıza, yetişkinlere bakıyorum da, yabancı sporcuların, artistlerin isimlerini, bir yerde geçmişlerini biliyorlar da, yukarıda örneğini verdiği gibi kendi bölgesinden üç kişinin ismini daha sayamayan bir hayli insanımız var. Bir eğitimci olarak rahatlıkla diyebilirim ki dün olduğu gibi, bugün de eğitimimiz yetersiz, hedefsiz ve gayesiz. Okullarımızın sayısı yanında, öğretmen ve öğrenci sayısına göre başarılarımızı değerlendirdiğimizde hiç de iç açıcı durumumuzun olmadığını üzülerek söylemek durumundayım 193 üniversitemiz, binleri bulan fakültelerimiz ve yüzbinleri bulan üniversiteli öğrencilerimiz var amma, sayı çok ve kalite az… Üniversiteli mezun ediyoruz amma, bilim adamı yetiştiremiyoruz. Bunun için illa da dışarda dirsek çürütmek gerekiyor.

Silâh sanayiinde bir parça canlılık gösterdim amma, diğer sanayi alanlarında üretimimiz ne? Dışardan neler alıyor, neleri satıyoruz? Bol bol konut inşaatlarıyla yeşillikleri yok ederek ülkeyi betonlaştırıyoruz da, çalışanı istihdam edecek fabrikalar, üretim yerleri açamıyoruz, Bir gün sabahtan-akşama kadar reklâmlara bir bakınız  bu dediklerime hak vereceksiniz. Avrupa-Amerika-Asya ülkelerine, vefasızlıkları, iki yüzlü davrandıkları için kızıyoruz da halâ onlardan ithal ettiğimiz ürünlerini 80 milyon Türkiye olarak üretebilmek için milli bir hamlenin içinde değiliz.

Dünyanın bize bakış açısı hiç de iyi değil. Fırsatını bulsalar bir kaşık suda bizi boğup parçalayacaklar. Bunu da bildiğimiz halde hâlâ basit çekişmelerle oyalanıyor, gereken hamlemizi yaparak şah-mat diyemiyoruz.

Evet, bugün Gazi Osman Paşa’nın ölüm yıldönümü. Bilmemiz gereken çok şeyi bilemediğimiz gibi, bu millî kahramanımızı da hatırlayanımız çok çok az. Dertler o kadar çok, denecek okadar mesele var ki, isyan ediyor ve “ya duygusuz sevgisiz olaydım, ya da birşeyler yapabilecek imkânlarım olaydı” diye haykırmaktan başka da elimden bir şey gelmiyor. Ya Rabbî sen milletimden nusretini esirgeme!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108