Hafta başında BBC muhabiri Kumru Başer’in Trabzon ziyaretinde Türkiye’de ve Trabzon’da seçimleri konuştuk. AK Parti iktidarının geleceğini ve Anadolu’nun bakışını öğrenmek istiyordu.  BBC muhabiriyle 1,5 saatlik görüşmemizde kısaca aşağıdaki analizi yaptık.

AK Parti, eskiden dinamiğini kendi yaptığı devrim çapındaki reformlardan alıyordu. Bu dinamiklerden yoruldu. Şimdi içerde ve dışardaki muhaliflerin yaklaşımları, halkta bir refleks geliştirdi.  AK Parti’yi koruma ve devrilmesini önleme refleksi.

AK Parti’nin özgürlükler, din ve vicdan özgürlüğü ve küresel güçlere rağmen bağımsız davranabilen bir Türk cumhuriyeti bağlamındaki duruşu milletin tam güvenini kazandı. Gerek içerdekiler, gerekse dışardakiler aynı gerçekten ötürü AK Parti’yi şimdi istemiyorlar. Onların kabullenemedikleri veya gerçekten rahatsız oldukları şey, “Az Batılılaşmış yoksul ve dindar Türk halkı...”Hani Guardian’ın tarif ettiği AK Parti tabanı… AK Parti tabanı işte elde ettiği yukarıdaki kazanımların kaybedilmesi ve bir daha geri gelmesinden endişe ettiği için muhalefetin dillendirdiği ne asgari ücret ne emekli zammını ciddiye almıyor.

CHP’nin bu yöndeki garantisinin bir anlam ifade edip etmediğini sordu. “Etmiyor. Zira CHP Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ibaret değil. Trabzon’daki vatandaş başını kaldırdığında Trabzon adayını görüyor. CHP’yi oluşturan ve arka bahçesi hükmündeki STK’ları görüyor. Dolayısıyla Kılıçdaroğlu’nun, Bekaroğlu’nun taahhütleri seçmen için fazla bir anlam ifade etmiyor” dedik.

AK Parti tabanındaki rahatsızlığı sordu. Rahatsızlığın ciddi olduğunu ancak içerde ve dışarda oluşan bunca nefret ve kin karşısında bir koruma refleksi oluşturulduğunu söyledik.

Rahatsızlıklarının neler olduğunu sordu:

1-AK Parti tabanı yolsuzluklara inanıyor ve yolsuzlukların üzerinin örtülmesinden çok rahatsız oldu.

2-AK Parti tabanı normalde adam yerine konmadığını, dikkate alınmadığını ve parti içinde iradesinin olmadığını biliyor. Ve bundan çok rahatsız. Bugün AK Parti’nin Trabzon’dan 2 adayı eski il başkanları… Parti emekçisi tabanın ciddi bir kesimiyle selamlaşmıyorlar bile. Ama aynı taban onlara rey verecek. Bu gerçek aslında her şeyi anlatmaya yetiyor.

3-Yukarısı gittikçe halktan kopuyor. Saray yaşamı ve farklı yaşamı, Diyanet İşleri Başkanı için bile savunuluyor oluşu halkta rahatsızlık yarattı.

Bütün bu rahatsızlıkların oya yansıyıp yansımayacağını sordu. “3-4 puan kadar... Daha ötesine gitmez. Koruma refleksi daha güçlü” cevabını verdik.  

Bize göre HDP’nin barajı aşacağını AK Parti yüzde 42-43 oranında ve 290-300 vekillik bandında oy alacağını ifade ettik. Trabzon’da ise MHP’nin ikinci parti olacağını ama sonucun aynı kalacağını söyledik.

***

Mısır’ın yeni Firavun’u Sisi’nin Almanya’da nasıl karşılandığını izlediniz mi? Size ne anlatıyor? Altına kırmızı halılar serdiler. Almanya demokrat bir ülke öyle mi?.. Avrupa Türkiye için de demokrasi ve gelişme istiyor öyle mi? Kendi topraklarında idamı yasaklayan Avrupa, Müslüman halkların ve hatta halkın seçtiklerini idamında hiçbir beis görmüyor. Seçilmiş başkan Mursi’yi idam edecek olan darbeci Firavun’un altına kırmızı halı seriyor. Guardian’ın tarif ettiği, “Az batılılaşmış yoksul ve dindarlar” ifadesi yalnız Türkiye’de AK Parti’yi seçenler için söylenmiş değil. Mısır’da Mursi’yi seçenler için de geçerli. Avrupa ve ABD için Türkiye’de, Mısır’da her şeyiyle Avrupalı olanlar ve İslam’ı önemsemeyenler önemli.

“Gezi’yi 17-25 Aralık birer darbe girişimidir” dediğimizde, “Komplo teorisi üretiyorsunuz” diyenler Sisi’yi bağrına basan Almanya’ya bakınca acaba gerçeği görebildiler mi? Alman ve ABD medyasının Gezi’de ve 17-25 Aralık’taki çırpınışlarından gerçek beklentilerini anlayabildiler mi?  

İkiyüzlü ve sırtlan ruhlu Avrupa’nın Türkiye’den tek istediği biattir. Onlar için AK Parti iktidarı yenidünyada bir baş ağrısıdır ve gitmesi için her şey yapılmalıdır.

Ya sizin için?..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108