banner114

KTÜ Rektörlük seçimleri dün Rektör Prof. Dr. Süleyman Baykal’ın başarısı ile sonuçlandı. Biz, daha önceki yorumlarımızda Prof. Dr. Süleyman Baykal için 600 oy, Prof. Dr. Orhan Aydın için ise 350 oy tahmininde bulunmuştuk. Bizi az da olsa yüksek oranda kullanılan oy yanılttı. Toplamda 950 oy kullanılabileceği izlenimini edindik. 1011 oyu kimse beklemedi.  Bu demektir ki her iki cephede seçim çok önemsendi.

Dört yıl önceki seçimde alınan oylarla üç nedene dayalı olarak mukayese yapmak istemiyoruz. Birincisi, Rektör Prof. Dr. Baykal’ın 4 yıllık sürede oy kaygısı ile hareket etmeden bir yönetim tarzı sergilediğini ve eskiden kendisine oy veren önemli bir kesimin vermeyebileceğini gözlemlemiştik. Prof. Dr. Baykal şayet bu seçime yatırım yapmış olsaydı küskünler ordusu artmazdı. Dolayısıyla bu kadar öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Aydın’a, ‘Aday ol’ baskısı kurmazdı. İkincisi, daha önce Prof. Dr. Baykal’a oy veren 40 civarında öğretim üyesi yaş haddinden emekliye ayrıldı. Bu tablo nedeniyledir ki Süleyman Hoca bize verdiği röportajda, “KTÜ yaşlandı” beyanatını kullandı.  Üçüncü husus ise cemaatin tavrı... Cemaat mensubu akademisyenler Baykal’a tavırlıydı. Tıp Fakültesi’nde mesleki dayanışmaya rağmen 10’u aşkın öğretim üyesi boş oy kullandı.  80 civarında olduğu belirtilen diğer bölümlerdekiler için yorum yapamıyoruz!... Sonuç olarak Prof. Dr. Baykal’ın başarıyla çıktığı, Prof. Dr. Aydın’ın ise başarısız olmadığı bir seçim süreci yaşandı. Gözler şimdi Ankara’ya çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Temmuz ayı sonuna kadar rektör atamasını gerçekleştirebileceği belirtildi.

***

Seçimin ikinci ayağında çoğu kimse sürpriz bekliyor olabilir. Özellikle Prof. Dr. Baykal ve arkadaşlarıyla ilgili oluşturulmak istenen bir algı dosyasına güvenilerek sürpriz bekleyenler olabilir.

Daha önce de yazdık... O  algı dosyasını, kendisi de dosyanın içine atılan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez Cumhurbaşkanı’na bizzat sundu. Bir algı operasyonu ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek ve şikayet ederek.... Dolayısıyla operasyoncular en büyük hatayı Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez ismini o dosyaya koyarak yaptılar. Daha baştan kaybettiler. Bir anlamda seçimin sonucunu en başından belirlediler.

***

Arkadaşımız Ali Savaş, Bakan Süleyman Soylu’ya KTÜ Rektörlük seçimlerini soruyor. Bakan Soylu yakından izlediğini ifade ediyor. Ali Savaş, Bakan Bey’in taraf olup olmadığına matuf bir soru yöneltiyor. Bakan Soylu’nun cevabı herşeyi ifade ediyor: “Ben Orhan Aydın’ı henüz tanımadım’

***

Şimdi birileri, “Kardeşim Rektör adayı siyasetçilerle tanışmak, onları ziyaret etmek zorunda mı, seçimden sonra da gidilebilir?” diyebilir. Bize göre bu bakış açısı şaşıdır. İki nedene dayalı olarak şaşıdır. Birincisi,  Rektörü akademisyenler değil de devlet belirliyorsa, bakan da devletin de en önemli ayağıdır. Bakan’la kurulacak ilişki siyasetle değil, devletle ilişki kurmakla eş anlamlıdır. İkincisi ise, 401 oy alan Prof. Dr. Aydın, tablo ortaya çıktıktan sonra Bakan’dan veya diğer katmanlardan ne adına görüşme talebinde bulunacaktır?, “Sayın Bakan...575 oy alan arkadaşımın değil, 401 oy alan benim atanmam için destek istiyorum” demek ne kadar şık karşılanacaktır?

Dikkat ederseniz, ‘şık’ diyoruz. ‘Demokratik’ ifadesine hiç yer vermiyoruz. Zira Rektörlük seçimlerinde demokratik ilkeler hiç uygulanmadı ki... Şayet uygulanmış olsaydı seçimin ikinci ayağı olmazdı.

 

Biz KTÜ Rektörlük seçimlerinde hala sürpriz beklemiyoruz. Tıpkı sandıktan  beklemediğimiz gibi.....

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108

istanbul escort