Trabzon, basının güçlü olduğu illerden biri… 7 günlük gazetesi, 4 yerel 1 bölgesel TV’si, radyoları, internet siteleri ile aktif olarak çalışan 150 civarında basın mensubu Trabzon’da yaşıyor.

Gazeteci dostlarımdan beşi, 2010 yılında basın mensupları için TOKİ’ye konut yaptırmak amacıyla bir platform oluşturdu.  Can Karyağdı, Haluk Ayyıldız, Rahman Turan (O dönem Karadeniz Gazetesi Spor Müdürü), Zihni Ağırman ve Zafer Sel… Bu değerli 5 arkadaş bir süre sonra günebakış’ı ziyaret ederek benim de platforma dahil olmamı istedi. Makul bir talep olduğunu ve fayda sağlayacağımı düşünerek kabul ettim. Ardından beni Platform Başkanı yaptılar. Daha sonra Platforma arkadaşımız Yusuf Turgut da dahil oldu.

Dönemin TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’dı. O dönemde basınla mesafeliydi. Kendisiyle en iyi teması olan Başkan O. Fevzi Gümrükçüoğlu’nu ziyaret edip projemizi anlattık. Makul karşıladı ve her türlü destek sözü verdi. Konu TOKİ’ye iletildiğinde TOKİ tek başına basın için bir proje üretemeyeceğini, genel proje içinde basına da konut tahsisi yapılabileceğini bildirdi. Sonunda aylar yılları kovaladı ve Zağnos Vadisi’nde üretilen 215 konuttan 61’inin basına verileceği taahhüt edildi.

2014 yılı başına gelindiğinde konutlar bitmek üzereydi. Basın mensuplarının pek çoğu asgari ücretle veya biraz üzerinde maaş alan insanlar... Ya anne-baba desteği ile veya eşi de çalışıyorsa bir konut sahibi olunabilirdi. Dolayısıyla hem fiyatlar hem ödeme süresi çok önemliydi. Genel beklenti, konutların 150-180 bin lira arasında olacağı ve 180 ay taksitle satılacağı yönündeydi. Yani vatandaşa yapılan muamelenin aynısı bekleniyordu. Özel bir muamele veya indirim talebi asla düşünülmemişti.

***

 2014 yılı ortalarında konutlar bittiğinde TOKİ’nin hiç de iyi niyetli olmadığı, acımasız ve adaletsiz bir tüccar gibi davrandığı ortaya çıktı. TOKİ, 140 metrekare dairelere 200-305 bin TL arasında fiyatlar belirledi. Bodrumlar 200 bin liradan başlıyor, yüksek katlar 305 bin liraya kadar çıkıyor. Böylesi fiyatlarla hiçbir basın mensubu konut edinemezdi. Konutlar, yaptığımız araştırmada ortalama değerden 100’er bin lira daha pahalıydı. Acaba niçin bu fiyata çıkılmıştı?

Meğer TOKİ istimlak edip konut üretmediği 5 dönümlük bir alanı ‘yeşil alan’ ilan edip basın mensuplarının konut fiyatına eklemişti. Üstelik bu 5 bin metrekarelik alan ne çocuk parkı olabilir, ne de insanlar kullanabilir. % 60 oranında meyilli bir arazi için konut başına 100 bin lira ilave ettiler. Buna yönelik şifahi itirazlarımızı ilettik. Büyükşehir Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu’ndan başından beri gördüğümüz desteği burada da gördük. Kendilerine ayrıca müteşekkiriz. Beklentimiz 4 ay kadar sürdü. Eylül sonunda yeni TOKİ Başkanı ile Trabzon’da heyet halinde görüştük. Talebimizin makul olduğunu söyledi. Ancak çözüm üretmedi. Ardından süreyi uzattıkça uzatarak gazetecileri bezdirdi. Önce daire başına 30 bin lira indirim yapılabileceğini, ardından 15 bin lira olabileceğini iletti. Herkes bıkmıştı. Biran evvel sonuçlandırılmasını bekliyordu. Zaten fazla gönüllü de kalmamıştı. Son olarak ‘Hiçbir şey istemiyoruz. İndirim de onların olsun. Kuraları çeksinler’ noktasına gelindi.

TGC Başkanı TOKİ’ye çağrılarak protokol imzalandı. Bir de ne görelim!..  Normal vatandaşlara 156 ay olarak uygulanan taksit süresi gazetecilere 96 ay olarak yürürlüğe kondu. Gazetecilere adaletsizliğin en büyüğü reva görüldü. TOKİ’nin iyi niyetli olmadığı bir kez daha ortaya çıktı. Alabilecek arkadaş sayısı belki 30 kişi idi. TOKİ, taksit süresi ile bu umudu da bitirdi. 3 veya 5 gazetecinin ancak alabileceği bir ölçü getirdi.

Şimdi ne yapacağız?

Komite Başkanı olarak çok üzgün olduğumu belirtmeliyim. Hukuki hakkımızı arayacağız. TOKİ’nin yaptığı; 1- Fahiş fiyatı (Yeşil alan satma olayı), 2- Taksit süresini mahkemeye taşıyacağız. Gazeteci arkadaşlarıma kura çekimi sırasında konuştuk, tekrar hatırlatıyoruz. Fiyat durumu belki ama süre olayında eşitlik inşallah sağlanacaktır. Sözleşmeleri imzalayıp 2-3 ay dayanınız. İnşallah hukuk 156 ayı gazetecilere de verecek.

 

Yarın, bazı çatlak sesleri yazacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108