Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi, geçtiğimiz hafta güzel bir program düzenledi. “Bize Her Yer Trabzon’da Trabzon Neresi?” konulu panelde güzel şeyler konuşuldu. Programın sonunda ise Ayasofya’nın yeniden cami yapılması konusu gündeme geldi. Konuya ilişkin bir soru üzerine herkes gibi Gümüşhane Kent Konseyi Başkanı Sayın Hasan Pir de görüşlerini dile getirdi. Hasan Pir, Ayasofya ve Trabzon bakışını şöyle özetledi: “Trabzon bizim için bir fetih kenti. Ben anneannem tarafından Fol Deresi’ndenim, yani bir yanıyla Trabzon’la ilişkiliyim. Ayasofya, müze halindeyken ben orayı Trabzon’la ilişkilendiremiyordum. En azından benim dünyamdaki Trabzon’la… Tekrar camiye dönüşmesi bir fetih kenti Trabzon için doğru ve güzel olmuştur. Ben böyle düşünüyorum.”

Hasan Bey’in bu sözleri üzerine söz alan Gazeteci Turgay Beşyıldız arkadaşımız, Pir’e tepki göstererek bakın neler söyledi: “30 yıllık profesyonel gazeteciyim. Öncelikle burada herkes kendi şehriyle ilgili konuşsun. Trabzon Ayasofya Müzesi, Gümüşhane’deki insanı ilgilendirmez, bu bir… İkincisi ise, 30 yıldır bu şehir için savaş veriyorum. Siyasete girmiyorum. Siyasi yönüm yok. Kimse de bana Müslümanlığı öğretmeye kalkmasın. (Kendi özelini yetiştiği ortamı anlattıktan sonra)… Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde Başkan Yardımcısı’yım. Böyle bir şey olabilir mi? (Ayasofya’nın yeniden camiye çevrilmesini kastediyor.) Her yerde konuşacağım. Her yerde yazacağım. Sosyal medyada 5-10 bin takipçim var. Hiç olmazsa duvarlara yazacağım.”

***

Gazeteci Turgay Beşyıldız’a cevabı paneli yöneten Doç. Dr. A. Teyfur Erdoğdu verdi. Erdoğdu, Ayasofya’nın Trabzon’un ulu camisi olduğunu söyleyerek, “Bir hususu belirtmek istiyorum ki bu tarihle ilgili bir mesele. Her şehrin bir ulu camii olur, Avrupa’da her şehrin bir katedrali vardır. İstanbul’un bir ulu camisi yoktur. O zaman şehrin büyük bir kanadını kaybetmişsiniz demektir. İstanbul’un ulu camii Ayasofya’dır, Trabzon’un ulu camii ise bu Ayasofya’ydı. Trabzon’un şimdi bir ulu camii olmuştur.” dedi.

***

Turgay Beşyıldız çok öfkelenmiş olmalı ki Doç. Dr. Erdoğdu’nun sözlerinden sonra çıkıp gitmiş. Turgay Bey, Ayasofya’nın yeniden camiye döndürülmesine karşı olabilir. Yetiştiği evler, tarihi miras konusunda Gümüşhane Kent Konseyi Başkanı Hasan Pir’den farklı düşünebilir. Ama Sayın Pir’e, ‘Git Gümüşhane’de konuş.’ diyen bir gazeteci olamaz. İstanbul Ayasofya’yı yalnızca İstanbul’da doğanlar mı konuşabilir? Bu ne kadar dar bir bakıştır. Toplumun önünde aydın olarak bulunduğunu iddia eden ve hatta Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcılığı unvanını da hatırlatan Beşyıldız’ın böylesi yaklaşımı kendini bağlar. TGC Başkanı Turgut Özdemir’i aradık ve Beşyıldız’ın Cemiyet’i temsilen mi toplantıya katıldığını sorduk. Özdemir, “Hayır, biz kimseyi görevlendirmedik.” dedi. Demek ki Beşyıldız bir gazeteci olarak panele gitti.

***

Beşyıldız güya kendince bir tarih vizyonu ve kent hassasiyeti çizdi. Elbette Ayasofya olayında farklı düşünebilir. Sorun, bu düşünceyi Trabzon’la özdeşleştirmesiydi!.. Zira, o vizyon Trabzon’u Rize ile Giresun ve Gümüşhane arasına sıkışmış bir şehir olarak tarif etti. Trabzon’u coğrafi sınırlarından ibaret zannetti. Trabzon, tarihi, kültürel ve stratejik konumuyla Doğu Karadeniz’in kendisiydi. Trabzon’un tarihi ve kültürel mirası tüm bölgeyi ilgilendirir. Ayasofya’yı Rize de konuşur, Giresun ve Gümüşhane de… Sümela’yı Artvin de konuşur Bayburt da… Zira Trabzon coğrafyadaki sınırlarla kaim bir keyfiyetin çok fevkindedir. Ne kadar önemli ve ne denli hassas olduğunu söyleyen Beşyıldız, keşke Trabzon vizyonunu sergileyebilseydi. Ayasofya’nın yeniden camiye çevrilmesini yanlış bulurken, konuğunu kovarak değil, savunduğu değerler çerçevesinde bir şeyler söyleyebilseydi.

***

Gümüşhane Kent Konseyi Başkanı Hasan Pir, başarılı bir eğitimci. Kentinin Milli Eğitim Müdürlüğü’nü yapmış ve emekli olduktan sonra gönüllü olarak kendini hizmete adamış. Trabzon’daki toplantıya kendiliğinden katılmamış. Davete icabet etmiş. Ayasofya-Trabzon ilişkisini o başlatmamış. Söz açılınca gönlündeki Trabzon sevgisini böyle ifade etmiş. Hasan Pir, Trabzon’a davet edilen 4 kent konseyi başkanından icabet edenlerden biri. Rize ve Giresun Başkanları gelmedi. Dün, görüşlerine başvurduğumuz Hasan Pir, Gazeteci Turgay Beşyıldız adına üzüldüğünü söyledi. Binlerce öğrenci yetiştiren Pir, ‘Acaba benim yetiştirdiğim öğrenciler arasında da davet edilen misafirini kovan bir gazeteci var mıdır?’ diye sormuş mudur acaba?..

Not: Trabzon Kent Konseyi Başkanı Mustafa Yaylalı, dün misafiri Sayın Hasan Pir’i arayarak özür dilemiş. Bu özür gerekliydi.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108