banner114

HAFTA sonu Avrasya Üniversitesinin düzenlediği ‘Rektöre Veda’ töreni vardı. Rektör Prof. Dr. Aşkın Asan’ın üniversiteye vedası da denebilir. Profesörlük unvanını Avrasya Üniversitesinden alan Aşkın Hoca 2014 yılı sonunda aynı üniversitede göreve başladı. 2015 yılı haziran ayında da rektörlüğe atandı. Tam iki yıldır Avrasya Üniversitesini yönetiyordu.

Prof. Dr. Asan iki yılını şöyle özetliyor: “Göreve geldiğim zaman üniversitemizde 4 fakülte ve fakültelerimize bağlı 24 bölüm vardı. 4 yüksekokul ve yüksekokullarımız bağlı 35 program ve 3 enstitü vardı. 2017 yılı itibarıyla öğrenci sayımızı 7 bin 400’e çıktı. Öğrenci sayımızda yüzde 50’lik artış sağlamış oldum.” Prof. Dr. Asan bunların dışında ve uluslararası düzeyde anlaşmalar imzalayarak Avrasya’nın dışa doğru büyümesine katkı sağladığını ifade ediyor.

Prof. Dr. Asan, Avrasya Üniversitesinin üçüncü rektörü olarak alınan mesafeye elbette katkı vermiştir. Ancak göreve gelirken vadettiği hedeflere acaba ne kadar yaklaşmıştır? Gerek Trabzon yerelinde ve gerekse merkezi hükûmette Avrasya’nın beklentileri acaba ne kadar cevap bulmuştur?..

Avrasya Üniversitesi tek başına ekonomik olmasa bile sosyo-ekonomik olarak Trabzon’un son yarım asırda aldığı en büyük yatırımdır. Önümüzdeki yıl 10 bine ulaşması beklenen öğrenci sayısı ve istihdam ettiği 500 civarında eğitim ordusuyla değil birkaç fabrikaya bir OSB’ye bedeldir. Trabzon’un marka değerine “tek özel üniversite” olarak sağladığı katkı, tartışmasız en büyük sosyo-ekonomik değerdir.

Avrasya bu kente ve bölgeye sağladığı katkıya rağmen hâlen kent dinamizminin sahiplenmesi gereken yerde değildir. Kent meseleleri ve çözüm önerileri gündeme geldiğinde Avrasya’nın sorunları ve beklentileri kentin önüne getirilmemektedir. Bir diğer ifadeyle siyaset ve STK’lar Avrasya’nın sorunlarını henüz kent sorunlarından görmemektedir. Bu gerçek de Avrasya’nın hâlâ hakkının teslim edilmediğini ve hâlâ haksızlığa uğradığını göstermektedir.

Avrasya’nın bu kentin en temel dinamiklerinden biri olduğunu ve sorununu kent ve bölge sorunu olduğunu anlatacak stratejilere ihtiyaç vardır. Dışarıdan gelen ve kenti yeterince tanımayan Eski Rektör Prof. Dr. Asan belki bu bağlamda yeterince adım atamadı. Belki hedefinde de böyle bir çalışma yoktu. Ama şimdi Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu öncülüğünde yeni bir strateji belirlenerek hem kalite daha yükseltilecek… Hem uluslararası boyut teoriden pratiğe geçecek ve hem de kentin ve bölgenin yeterince sahiplenmesi için adımlar atılacaktır.

Avrasya Üniversitesi artık bir kavşak noktasındadır ve gelecek 10-15 yıl hedeflerinin bir stratejik plan dâhilinde ortaya konması zamanıdır. Prof. Dr. Bocutoğlu işte tam bu keyfiyetin akademik elemanıdır.

Yeni dönem ve kan değişimi Avrasya’ya hayırlı olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hayati 2 yıl önce

avrasya bayağı diploma dağıttı...

banner108