banner114

Avrasya Üniversitesi Trabzon için bir marka değer mesabesinde… Trabzon’a sosyal ve ekonomik değerler katan bir eğitim kurumu… Trabzon dışından bir işadamı kurmuş olsaydı, ayaklarının altında kırmızı halı serip karşılardık. Bir dediğini de iki yapmazdık. Birisi kem gözle baksa STK’larımızla karşı dururduk. Lakin, Avrasya’nın kurucusu bizden biri olunca bırakın desteği, her türlü engeli önüne çıkardık. Çıkarmaya da devam ediyoruz.

Yomra’da son yaşanan gelişmeleri kaydetmek istiyoruz. Yomra Belediye meclisi geçtiğimiz hafta bir karar alarak 2012 yılında Avrasya Üniversitesi’ne tahsis edilen 40 dönüm civarındaki bir alanı iptal etmiş. Tahsis, yasalara aykırıymış!.. Aynı dolgu alanı üzerinde işe yaramaz bir jimnastik salonu  da var. Yetmedi diğer yanında da yeme içme yeri var. Ama sorun yalnızca Avrasya etrafında yürüyor. Neden?.. O alanı Üniversiteye tahsis ederek Yomra’ya üniversite getiren eski Başkan İbrahim Sağıroğlu ile Avrasya üzerinden hesap görülüyor. Üstelik bunu kentin ileri gelen isimleri yapıyor. Ucube bina Jimnastik Salonu ile yeme içme yeri üzerinden değil… Eğitim Kurumu Avrupa üzerinden!.. Yomra’nın hayatına değer katan bir üniversite üzerinden… İlçenin ileri gelenleri tahsisi şikayet ediyor!.. Bakanlık müfettişi yeni belediye yönetimini mahkemeye sevketmekten bahsediyor!.. Yeni meclis de kararı iptal ediyor. Garip olanı, artık İbrahim Sağıroğlu da yok. Sağıroğlu’nun Yomra’ya kazandırdığı en büyük değer, bugün 'İlçenin istenmeyen kurumu’ pozisyonuna düşürülüyor. Yomra Üniversite istemiyor!..

Yomra’da sorsanız… ‘Yomra Üniversite istemiyor mu?’ diye… Herkes ‘Nereden çıktı bu iddia!..’ diye bu soruyu kabullenmez. Ama Yomra Belediye Meclisi Üniversiteye tahsisli alanı oybirliği ile iptal ediyor.

***

Avrasya Üniversitesi’nin, bugün geldiği noktada Yomra yerleşkesine belki de ihtiyacı yok. Yani sürecin sonunda ‘istenmediğim yerde kalmam’ deyip binasını boşaltıp ibret olsun diye atıl vaziyette de tutabilir!.. Avrasya Üniversitesi’nin binası önündeki alan da halka açılabilir!.. Şikayetçiler, “Üniversiteyi kovduk, artık parkımız oldu. Üniversite kaybetti, Yomra kazandı” diyerek boş binaya bakıp sevinebilir!.. Yomra Belediye Meclisi acaba bunun farkında mı?

***

İbrahim Sağıroğlu karşıtlığı üzerinden yürütülen bu süreç, bize göre sağlıklı bir süreç değil. Trabzon’un önde gelenleri ‘Şehirler Batı’ya doğru büyür ve gelişirler, Trabzon ise Doğuya doğru gelişiyor’ keyfiyetini gündeme getirirken Yomra’yı kastediyor. Peki Avrasya’nın Yomra’ya sağladığı katkı nasıl bu kadar kolayca göz ardı ediliyor? Halbuki Yomra bugün Trabzon’un en gelişmiş ilçesi olarak, şehirle bütünleşmenin keyfini sürüyor. Dışardan gelen yatırımcılar en kolay ve rahat bir biçimde Yomra’ya odaklanıyor. Trabzon’dan esen rüzgar en önce ve en çok Yomra’da hissediliyor. Böylesi bir ahval içinde ki Yomra’nın ‘Üniversite istemeyen ilçe’ konumuyla anılması ilçenin geleceğine yapılacak en büyük kötülüktür.

Yomra Avrasya’yı dışlamamalı, bilakis kucaklamalı… Park sorunu yaşıyorsa oraya kondurulan ve bir ucube gibi üstelik işlevsiz halde duran Jimnastik Salonu’nu kaldırarak park yapmalı. Bir ilçenin ileri gelen ve siyasetle ilgilenen önderleri tam 7 yıldır bir üniversiteyle uğraşır mı? Velev ki zamanında yanlış yapılsın!.. Atılan bu adımlar bir üniversiteyi Yomra’dan çıkartacak ve fakülte binasını kapatacak kadar sağduyudan yoksun mu? “Üniversite binasını kim kapatıyor” sorusuna cevap olsun diye yazıyoruz. Ömer Yıldız… İstenmediği yerden tamamen çıkabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa 5 ay önce

bu talihsiz durumun yomra'yı ''üniversite istemeyen ilçe'' konumuna sokabileceği konusunda haklısınız. kaldı ki yomra'nın hareketli bir ilçe olması yolunda üniversitenin payı büyüktür. ve bu talihsiz durum çözülürse o arsaya yapılabilecek eğitim binaları sayesinde gelecekte de büyük olacaktır. yomralıların da yanıbaşlarında bulunan bir üniversite yerleşkesini parka değişmek isteyebilecekleri pek de mantıklı bir düşünce olamaz. her yere park yapılabilir. fakat her yere üniversite yapılamaz. mesele park için alan bulmaksa da yapısal olarak kayma yaptığı söylenen ve estetik olarak da yomraya hiç yakışmayan jimnastik salonu ve hemen yanında kurulan pazar alanı beraber değerlendirilirse yomra'ya uzun yıllar yetecek bir park ve meydan alanı oluşturulabilir.

Avatar
Özdemir 5 ay önce

bir yanlış yapılmışsa başka bir yanlış olan yıkımla çözülemez.Kiralanır, bahçesi halka açılır vesair. Eğitimden toplumun tamamı faydalanır, toplum kazanır. Üniversitenin daha pragmatik işlevlerle topluma entegre edilmesi gerekir. uygulamalı eğitime geçişmesini sağlayacak tesisler, fabrikalar kurulmalı özdil yoluna. mevcut yomra arsin alanındaki fabrikalar adeta alan tercihine göre öğrencilerin meskeni olmalı.

Avatar
Nursel 5 ay önce

Bir devlet üniversitesinden bahsetmiyor ki adam bir ticarethaneden bahsediyor.adam para kırıyor.yerinide satın alsaydı.diger ucube binalar devlet tarafından yapıldı onlarida eski başkan verdi aday gösterilmesi karşılığında .hepsi onun siyasi bir yatirimiydi hatta yomraya gelen hurda uçak bile.neyse biri yazmış çok ararsınız eskisini diye sanırım yomrada hiç yurumediniz.kendiside evinden çıksın yağmurlu yada güneşli bir günde yürusun kim kimi arar görürüz.toz dan yada çamurdan adam olunuyor

Avatar
Fatih 5 ay önce

Yomra ya üniversite getiren sağıroğlu Yomra halkının kullanım alanını kısıtlamaya tercih ettiği için maalesef böyle bir durum çıkıyor ortaya. Oraya üniversite kurulurken yine aynı şekilde sağıroğlunun çıkarları gereği yapıldı.

Avatar
Süleyman 5 ay önce

Yomra İbrahim SAĞIROĞLU nu çoooookk arar çookk

banner108