Büyükşehir Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu Avni Aker Stadyumunu planlamış!.. Sessiz sedasız ve kamuoyu ile paylaşmadan bir proje hazırlayıp TOKİ’ye sunmuş. Tam bir rant projesi… Başkan Gümrükçüoğlu bunu hep yapıyor. Kamuoyu önünde konuşurken son derece demokrat ve katılımcı bir belediye başkanı görüntüsü veriyor. Lâkin iş icraata gelince tam bir dayatmacı oluveriyor. Söylemleri birbiriyle çelişiyor.

***

Moloz’daki alanı düzenlerken teleferik projesini de ortaya koyacağını açıklamıştı. Meydan-Boztepe hattını beğenmedi. Moloz mevkisinden Zağnos Vadisi’nden Botanik Park’a, oradan Boztepe’ye bir hat belirledi. Şimdi bakıyoruz ki teleferik falan yok. Yerini go-kart ve kaykay pistleri almış. Bütün bunları da ne hazindir ki cami projesinin arkasına saklamış. Toplumsal tartışmaya açmamış.

***

Hacıkasım mevkisinde 50 milyon lira masrafla 750 araçlık otopark projesi üretti. Trabzon ‘eyvallah olur’ dedi. Çünkü otoparka ihtiyaç vardı. Lâkin proje sonunda şekil değiştirdi. 750 araç 310’a indi. Otoparkın altına AVM, kafeler kondu. İşin içine yine rant girdi. 310 aracın 150’si yeni iş yerleri için gerekliydi. Geriye 160 araç kaldı. 160 araçlık otopark için 50 milyon harcandı. TMMOB incelemesinde “Zarar eder, gözden geçirilmeli.” dedi ama Gümrükçüoğlu dinlemedi.

***

Gelelim Avni Aker skandalına… Bakınız Başkan Gümrükçüoğlu 8 Kasım 2016 tarihli Büyükşehir Meclisinde neler diyor: “Avni Aker Stadı’nın bulunduğu alanın ne şekilde değerlendirileceğine şehir olarak hep birlikte karar vereceğiz. Orada bir Şehir Parkı yapacağız. Yine orada bina olarak büyük olmayacak bir kültür merkezini şehrimize kazandırmak istiyoruz. Çünkü orası okulların fazla olduğu bir bölge... Gerek öğrencilerimiz için gerekse her türlü kültürel aktivitelerin yapılması için böyle bir merkeze orada ihtiyaç var. Ama en önemlisi şehir olarak hep birlikte karar vereceğiz.”

Sayın Başkan Gümrükçüoğlu Avni Aker’in yerinde nelerin yapılacağını sadece 1 veya 2 kez konuşmadı. Çok kez konuştu. Şimdi de 21 Aralık 2016 tarihli ‘Trabzon Hakem ve Gözlemcileri Dayanışma Gecesinde’ söylediklerine bakalım: “Avni Aker Stadı, Yavuz Selim Sahası ve 19 Mayıs Kapalı Spor Salonunun bulunduğu alana Orman Bölge Müdürlüğüne ait lojmanların bulunduğu bölgenin de eklenerek o bölgeye en yakışır şekilde bir akciğer projesi oluşturacağız. Bu alanda neler ve nasıl yapılacak? Şehrin genel konsensüsü; belediye olarak biz, siyasîlerin tümü, şehrin kanaat önderleri ve en başta sizler. Önce o tarihî mirasa saygı göstererek o mirasın yaşatılması genel kabullerin birincisidir. Yine bu yaşatılmanın yanına bir büyük şehir akciğeri, şehir parkı olarak düzenlenmesi yine genel bir kanaattir. Bu parkın ıssız olmaması ve yaşayabilir olması için sosyal etkinliği gözeterek bir iki kafeteryacığı ve bir dizi hâlinde çeşitli yöre ürünleri satan veya Trabzonspor hatıratlarını satan bir iki küçük mağaza…”

***

Hani söylemleriyle eylemlerinin örtüşmediğini söylemiştik ya…

Hani hemen hiçbir yatırımını ciddi bir stratejiye oturtmadığını söylemiştik ya…

Hani hemen hiçbir yatırımında kent konsensüsü… STK görüşü ve iş birliği aramadığını… Katılımcı belediyeciliğe hiçbir zaman yanaşmadığını kaydetmiştik ya…

“Şehrin akciğeri olacak.” dedi. İki kule projelendirip TOKİ’ye gönderdi.

“Bir iki kafeteryacık” dedi. Kafeteryacıktan ne anladığını projede gösterdi.

“Biri iki yöre ürünleri mağazası” dedi. Ortaya tam bir rant projesi çıktı.

Hani şehrin genel konsensüsü aranacaktı? Hani siyasîlerin tümü onaylayacaktı? Hani şehrin kanaat önderleri fikir beyan edecekti? Hani STK’lar görüş belirtecekti?

Yapmayınız böyle Orhan Bey… Mesele siz ve kente sunacağınız katkıların ötesinde… Avni Aker’in yerine nasıl bir proje yapılacağına sizin de dediğiniz gibi tek başınıza karar veremezsiniz. Seçim sath-ı mahalinizde partinizin bu konuda ortak görüşü var. Ama buna onay vermenize rağmen uymuyorsunuz. “Avni Aker’in yeri” gibi toplumun hassasiyetle ve merakla beklediği bir projeyi oldubittiye getiriyorsunuz.

Yaptığınız her icraatı tartışılır hâle getirdiniz.

N’olur artık ortak akıl arayınız… Biraz ortak akıl arayınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
necati 1 yıl önce

bu gümrükçüden ne köy olur ne kasaba.. gördüm ama bu kadar yağcı bir belediye başkanı görmedim..

Avatar
kani 1 yıl önce

sayın gümrükçüoğlu giderayak bu alanı yapılaşmaya açarsa.. şehre son büyük ihanetini yapmış olur.. yani giderayak son vurgunu demek istemiştim..

Avatar
Kadir Yeter 5 ay önce

geçici olara burayı semt pazarı yapın

Avatar
Kadir Yeter 5 ay önce

mevcut pazar yerini buraya kaydırın..

banner108