günebakış gazetesi olarak bir süredir bir iddiayı tezlerimizle gündeme getiriyoruz. Bize göre Aşkale Çimento, Büyükşehir Belediyesi tarafından özel olarak korunuyor. Büyükşehir Belediye Başkanı O.Fevzi Gümrükçüoğlu ise bizim bu iddiamız karşısında bizi yalan yazmakla vs. suçluyor. Önemsemiyoruz çünkü inandığımızı yazıyoruz. Koruma ve kollama gizlenemiyor.

Bu konuda daha önce iki tezimiz vardı. Şimdi üçüncü ve dördüncü tezimiz geldi. Birinci tezimiz: Büyükşehir, Kanuni Bulvarı’nı Akoluk’a kadar uzatarak gerçekte Aşkale’ye yol vuruyordu. Bunu gizlemek için de ‘Terminal Akoluk’ta...  Dolayısıyla Akoluk’ta Terminal’e yol vuruyorum, mazeretine sığınıyordu. Bu nokta da can alıcı soru şu; “Terminalin Akoluk’ta işi ne?...’  Terminaldeki tüm yazıhanelere sorduk. Bir tanesi bile Akoluk’ta Otobüs Terminali istemiyor. Lakin Büyükşehir Akoluk’a Otobüs Terminali götürüyor ve ardından Kanuni Bulvarı’nı Akoluk’a kadar uzatıyor. Boztepe’den Akoluk’a uzatmanın bedeli 80 milyon lira... Kamunun parası Aşkale için harcanmamalı.  Bize göre bu maliyeti Aşkale karşılamalı.

İkinci tezimiz: Çimento Fabrikasının imar uygulanmasıyla ilgili.

Büyükşehir 1/5000’lik planda Çimento’nun önündeki yolu genişletti. Öylede olması gerekiyor. Ancak genişletilirken Çimento’nun boş alanından değil, Güney taraftaki vatandaş dükkanlarını yola kattı. Çimento’dan alsa hiç para ödemeyecek. Vatandaşa ise yine milyonlarca lira istimlak bedeli ödenecekti. Bunu yazınca kıyamet koptu. Büyükşehir Belediye Başkanı bir yandan bizi yalan yazmakla suçladı, diğer yandan itirazları ele alıp düzeltti. Büyükşehir öfkelendi...  Ama vatandaş bize teşekkür etti. Bitmedi... Başkan Gümrükçüoğlu 85 dönümlük Çimento Fabrikası alanından yeni imar planında 2 dönümü yola ayırmakla övündü!.. Dikkat ediniz ... 85 dönümde 2 dönüm. Biz o alanın tamamının halkın hizmetine sunulmasını beklerken... Vatandaş yeni Terminalin oraya kurulacağını zannederken... (Ortahisar Kent Konseyinin ‘Senin de projen olsun, çağrısında çok sayıda vatandaş yeni terminalin Çimento alanına kurulmasını istiyor.) Büyükşehir ile Aşkale ilişkisinin üçüncü işareti, Akoluk’ta Aşkale için genişletilen yol. Sadece Aşkale için 25 metre genişletilen ve 1.5 dönüme yaklaşan yol, vatandaşın arazisi... Büyükşehir resmen vatandaşın 1,5 dönüme yakın arazisini Aşkale için betonlamış. Mazereti ise hazır. Akoluk’un Aydınlı mevkiinin yolunu betonluyorum. Aydınlı’nın yolu 7 metre. Aşkale için beton dökülen yerin altına demir hasır serilmiş. Bunun bedelini de Büyükşehir ödemiş. Yani Büyükşehir Aşkale’nin yolunu ağır tonajlı araçlar için önceden hazır etmiş.

Şimdi gelelim dördüncü işarete: Büyükşehir şimdi de Aşkale için o yolu kamulaştırıyor. Bildiğiniz gibi mülk sahipleri yolu uzun süredir kapatmıştı. Bakan Soylu’nun ricasıyla üç gün önce trafiğe açıldı. Büyükşehir’i mahkemeye veriyorlar. ‘Arazimizi izinsiz Aşkale’ye yol yaptı gerekçesiyle... Orhan Bey ise bir yandan ‘yalancı günebakış ’ deyip gürlüyor. Diğer yandan da istimlak etmek için yolu ölçtürüyor. Aşkale Çimento Fabrikasının yolunun parasını devlet ödeyecek. Yani biz ödeyeceğiz. Bunu yaparken de ‘Aydınlı mevkisine yol götürüyoruz’ diyecekler. Aydınlı’nın yolu hiç kesilmedi ki!... Köylü muzdarip değil ki!..

Aşkale Büyükşehir manevi ilişkisiyle ilgili 4 tezimizi sıraladık. Gümrükçüoğlu ise şiddetle reddediyor. Bakalım beşinci kıyak nerede ortaya çıkacak?

Başkan Gümrükçüoğlu ‘Bunlar kıyak değil, fabrikaya hizmettir’, diyebilir. O zaman sorarız... ‘Siz her fabrika için 80 milyonluk yol vurur musunuz? Siz her fabrika için vatandaşın arazisini betonlar mısınız? Demirli yol yapıp parasını belediyeden öder misiniz? Her fabrika için yol istimlak eder misiniz?’

Bize göre Aşkale siyaseti esir aldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali 12 ay önce

biz köyde ev yapıyoruz yerin iki tarafında yol görünüyor diye onbinlira alıyyor belediye paraları gidip boş yerlere harcıyor.otobüslen köye gidemiyoruz sahilden iki saatte otobüs geliyor başkan hikayye okuyor

Avatar
necmettin 12 ay önce

baştan sona kadar haklısın ali bey hemde çok eksik ile

banner108