Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği Siyaset ve Basın Müsteşarı Katharina Petrisson, görünürde Anadolu yerel basınını tanımak bağlamında geldiği Trabzon’da günebakış’ı ziyaret etti.

Siyaset ve Basın Müsteşarı olmasına rağmen 1,5 saat süren görüşmede hep basınla ilgili sorular yöneltti. Siyasî konulara hiç girmedi. Aksine biz sorduk ve konuştuk.

***

Müsteşar Petrisson önce günebakış’ın yetkilisi olarak bizi tanımak istedi. 1986 yılından bu yana aktif olarak basının içinde olduğumuzu… 1993 yılında Trabzon’un ilk radyosunu kurduğumuzu… Dönemin hükûmeti tarafından radyolar kapatılınca tekne tutup uluslararası kara sularında 48 saat yayın yaparak yasağı protesto ettiğimizi… Bu eylemin yine Almanya’da yayımlanan “Dünyada Sivil İtaatsizlik Eylemleri ve Sivil İtaatsizler” isimli kitapta yer aldığını hatırlattık.

***

Gazetemizin yayın politikası ile kaç kişi çalıştığını ve eğitim düzeylerini sordu. Özgürlüklerden yana, bağımsız ve muhafazakâr çizgide bir yayın kuruluşu olduğumuzu anlattık. Gazetemizde 26 kişinin çalıştığını 12 arkadaşımızın üniversite mezunu olduğunu, 6 arkadaşımızın iletişimci olduğunu belirttik. Takdirlerini gizlemedi.

***

Alman Basın Ataşesi mahkemelerle aramızın nasıl olduğunu ve baskı olup olmadığını sordu. Mahkemelerle ilişkimizin hiç kesilmediğini… 17 yıllık yazılı basındaki gazetecilik süremizde 250 civarında dava gördüğümüzü… Hâlen 8-10 davanın devam ettiğini… Mahkemeleri gazeteciliğin süsü ve vazgeçilmezi olarak gördüğümüzü ‘İtaatsizseniz davalar gelecek’ dedik. Kimlerin dava ettiğine ilişkin soruya ise siyasîlerin, vatandaşların, iş adamlarının ve bazen devlet erkânının dava ettiğini kaydettik. Ancak bunların hiçbirinin baskı anlamına gelmediğini aksine belki bizim bazen kantarın topuzunu kaçırdığımızı söyledik. Siyasîleri merak ettiler. “Fark etmez AK Partili milletvekilleri de mahkemeye verdi, ANAP’lı vekiller de… Bugünse CHP İl Teşkilâtı ve Milletvekilli Mehmet Bekaroğlu tarafından mahkemeye verildik. Soruşturmu sürüyor...

Yerel basın olarak baskıyı ilk kez 28 Şubat 1997 Post Modern Darbe sürecinde yaşadığımızı, başörtüsüne özgürlüğü savunmaktan Erzurum DGM’de yargılandığımızı ve aynı süreçte radyo televizyonumuzu satmak zorunda kaldığımızı dile getirdik.

***

Günebakış gibi bir gazeteyi ayakta nasıl tuttuğumuzu söyledi. Tiraj geliri, resmî ilân ve reklâm geliri olmak üzere 3 ana gelir kaynağımız olduğunu belirterek gelir dengemizi bazen kitap yaparak kurduğumuzu belirtip bugüne kadar yayımladığımız 4 grup kitaplarımızı gösterdik. Bambaşka bir çalışma ve proje üretmekte olduğumuzu söyledik.

***

Görüşmenin son bölümünde arkamızda asılı duran Osmanlı tuğrasını gösterip ne anlama geldiğini sordu. Tuğra üzerinde 30 ayrı motif olduğunu, Sultan Abdülhamit döneminde hazırlandığını; adaletten askerî yargıya, Osmanlı’nın kuruluşundan hilâfete bir dizi simgeyi bir arada resmettiğini anlattık. Kendilerinin de bu yönde bir çalışması olduğunu söyledi.

Almanya Büyükelçiliği Siyaset ve Basın Ataşesi Katharina Petrisson’dan basın dışında siyaset soruları da bekledik. Ancak sormadılar. Bize dönerek sorumuzun olup olmadığını veya konuşmak istediğimiz konu olup olmadığını sordu. Elbette vardı. Almanya-Türkiye ilişkilerine girdik.

Alman Ateşe ile Türkiye-Almanya ilişkilerini konuştuk. (Yarın)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108