Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Sn. Ali Sürmen önceki hafta gerçekleştirilen Divan Kurulu’nun tarihine ve divandaki konuşmalarına yönelik eleştirilerimize cevap vermiş. Sürmen’in cevap ve karşı eleştirilerine geçmeden önce, biz niçin ve neler yazmışız, kısa bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Sürmen’in tutumuyla ilgili olarak şu eleştirileri yapmışız.
 1-Daha seçildiği tarihten itibaren tarafsız kalmak yerine Usta yönetiminin karşısına geçti. Yasal kongre sürecini bile tartışmaya açtı. 
2- Divan Kurulu toplantısını 6 yöneticinin istifa ettiği en kritik süreç olan Galatasaray müsabakasının hemen öncesine denk getirdi. 
3- Divan Kurulu Başkanı olarak yönetime, ‘Galatasaray maçını alsanız bile seçimli kongreye gidin’ çağrısı yaptı. 
4- Şimdi şu ifadelere bakınız! “... Tüzüğün 43/A, B,C maddeleri net bir şekilde sayısal eksiklik durumunda (yani 8’e düşerseniz) nelerin olması gerektiğini anlatmıştır. Sayısal rakam aşağıya düşerse ve yönetim görevini yapmazsa (yani kongre kararı almazsa)... Denetleme Kurulu’ndan bize böyle bir rapor gelirse... Divan Başkanlığı olarak Tüzüğün 52/D maddesini kullanacağımızdan yönetimin haberi olsun”  Yani sizi kongreye götürürüz biliniz!.. Bu hadise, bu sesleniş bir şahsa yüksek perdeden içinde bulunduğu durumu yasalarla hatırlatmaktır. Bu hatırlatma, yer ve zamana göre tehdit anlamı da taşıyabilir. Mesela... Bir ülkenin ana muhalefet partisi lideri ülkeyi yöneten başbakana hatalarını sayıp ardından da idam maddesini hatırlatsa, bu yöntem yasayı hatırlatmak olduğu kadar aynı zamanda bir tehdittir. Söylemler; zaman ve mekana bağlı olarak değişik yorumlana
bilir. Galatasaray maçı bir dönüm maçıydı. Aynı günde 6 eski yönetici organize biçimde istifa etmişti. Böyle bir süreçte ‘Bak şuraya düşerseniz, Denetleme Kurulu da yazarsa ‘Kongre kararı alırız’   demeyi biz  sadece hatırlatma olarak yorumlamadık Bu yöntemi kimse nazik bir çağrı olarak değerlendirmedi. Dışarıdaki algısı tehdittir ve biz Sayın Divan Başkanı’nın söylemini tehdit olarak algıladık. Böyle algıladığımız içindir ki, ‘Tehdit’ olarak yazdık.

 ***

 Bizim eleştirilerimiz karşısında Sürmen dün cevap gönderdi. 4 madde sayılabilecek cevabi yazısında şunları kaydetti:
1-“Genel Kurul tarihine Divan Kurulu 1 ay öncesinden karar vermiştir.”
 2- “Bu yazımızla Divan Kurulu yerine doğrudan beni hedef almanızın elbette gizli nedenleri vardır ve hasmane bir davranıştır.”
 3- “Berat Albayrak’ı nedeni yok iken bu yazıya konu etmeniz ve tarafmış gibi göstermeniz size hiç yakışmamıştır.”
 4-“Trabzonspor Kulübü Derneği yöneticilerinin adına ‘Tehdit ediliyor’ cümlesini kullanmanız yakışmamıştır.

 *** 

Trabzonspor Kulübü Divan Kurulu Başkanı Sayın Ali Sürmen’e cevabımızdır.
 1-Genel Kurul tarihine elbette Divan Kurulu üyeleri karar vermiştir. Ancak Başkan isteseydi yaşanan gelişmelere bağlı olarak erteleme isteyebilirdi. Biz inanıyoruz ki siz böyle bir taleple kurula gitseydiniz toplantı maç sonrasına ertelenebilirdi. Bunun için yönetime karşı iyi niyetli olmak gerekirdi.
 2-Divan Kurulu yerine sizi hedef almadık. Bizim hedef yapmak gibi bir çizgimiz yok. Siz başkan olarak o kurulu temsil ediyorsunuz. Ayrıca divanda konuşmayı siz yaptınız. Hedef almadık, sadece muhataplık makamı olarak yorumladık. Hasmane tutumu reddediyor ve böyle bir ifadeyi size yakıştıramıyoruz.
 3- Siyasetle kulüp arasında bir denge sorunundan bahsedip Sayın Berat Albayrak örneğini veren sizdiniz. Hem verdiğiniz örneğin keyfiyetinden hem siyasi duruşunuzdan Albayrak misalini verdik. Hala da aynı görüşteyiz.
 4-Divan Kurulu Toplantısındaki konuşmanızın dışarı yansıma biçimi, “Yönetimi ‘Kulübe el koyma’ ile tehdit ediyor” biçimindedir. Özür dileyecek birisi varsa böyle bir algı oluşturmaya kalkan Divan Kurulu Başkanıdır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108