banner114

Kültür etkinlikleri içinde en önem verdiğim tür, sempozyumlardır. Zira sunulan seçme bildiriler bir araya getirilince başlı başına bir kaynak oluyor ve yıllar sonrasına etkileri sürüp gidiyor. Merkezi konulu sempozyumlar yanı sıra, genel anlamdaki sempozyumlar daha çok ilgimi çekiyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde; 25-26 Mayıs 2005’de yapılan “Karadeniz Tarihi Sempozyumu; 8-10 Ekim 2015 tarihinde yapılan “I. Uluslararası Geçmişten Günümüze Trabzon’da Dinî Hayat” sempozyumu; Trabzon Türk Ocağı Şubesi’nin 6-8 Kasım 1998 tarihinde düzenlediği “Trabzon Tarihi” ve 3-5 Mayıs 2001 tarihinde düzenlediği “Uluslararası Tarih-Dil-Edebiyat Sempozyumu”, 16-18 Mayıs 2006 tarihinde düzenlediği “Uluslararası Trabzon ve Çevresi Kültür ve Tarih Sempozyumu” kitaplaştığı için büyük bir değer taşıyorlar. Yayımlanan birçok eserde bu sempozyum bildirilerinin kaynak olarak gösterilmesi de ayrı bir hizmet ve mutluluk. Bu sempozyumların hepsinde benim de bildirimin olması ayrı bir gurur kaynağım.

Bu kültür hizmetlerinde Valiliğimizin ve Merkez Belediyelerimizin bir hizmeti olmadı. Bünyelerindeki Kültür Müdürlükleri bu tür hizmette geri kaldılar. Temennimiz ihtiyacını hissedip seri halinde kültür ağırlıklı sempozyumlar düzenlemeleridir.

Bu arada İlçelerimizde ilk hamleyi ve organizeyi Çaykara Müftüsü A. İkbal Aydın yaptı.  16-19 Temmuz 2002 tarihinde dört gün dolu dolu geçen ve bu küçük ilçede, umulanın çok üstünde dinleyici bulan “Çaykara’nın Manevi ve Kültürel Değerleri Sempozyumu” nun birincisi 2005 yılında da kitaplaştı.

İlçe Beledilerimizce ilk Sempozyum yapma kültür hizmetini Akçaabat Belediyesi 26-28 Nisan 2013 tarihinde “Dünden Bugüne Akçaabat Sempozyumu” başlığı altında Akçaabat’ta üç ayrı salonda gerçekleştirdi ve sunulan bildirileri de büyük boy 720 sayfalık bir cillte 2014’de yayınladı.

Şimdi ise, yine ikinci kere Akçaabat Belediyesi 5 yıl aradan sonra, 12-14 Ekim 2018 tarihinde “Uluslararası Akçaabat Sempozyumu”nu gerçekleştirecek ve sunulan bildiriler de kitaplaştırılarak hizmete sunulacak. Bu başarıyı göstereceği için Akçaabat’ı, Akçaabat Belediyesi’ni ve Belediye Başkanı Şefik Türkmen’i tebrik eder, şükranlarımı sunarım. Trabzon iki ilçeden ibaret değil. Geride daha 17 ilçemiz daha var. Bul ilçelerimiz, bu ilçelerin Kaymakamlıkları ve Belediyeleri yörelerinin kültür değerlerini ortaya çıkarmaları bakımından böylesine kalıcı kültür faaliyetlerinden uzak durmalarına bir anlam veremiyorum. İşte Çaykara ve Akçaabat örneği ortada… Buralara bakıp da imrenmek ve uykudan uyanıp kültür hamlesine girişmek konusunda duyarsız kalınılması affedilir gibi değildir. Eski içine kapanık devirlerde değiliz. Zaman ilerlemiş ve şartlar gelişmiştir. Sen kendini tanıtmazsan, değerlerini ortaya koymazsan başkası seni bilmez ve tanımaz. Onun için, ili ve ilçesi ile bütün belediyelerimizin ve mülki amirlerimizin bütün imkânlarını ortaya koyarak, kalıcı olması bakımından sempozyumlar düzenlemeleri, bunları kitaplaştırmaları artık beklenen hizmetlerdir. Festivaller, eğlenceler, konserler, yarışlar vb. gereklidir amma bunlar bir müddet sonra unutulur gider. Kitaplaşan sempozyumlar böyle değil, bunlar asırlar sonrasına hizmet veren kalıcı, büyük ana hizmetlerdir. Onun için Yarın başlayacak Akçaabat Sempozyumunu bir fırsat bilip takip edelim. Bu hizmeti için de Akçaabat’ı, Akçaabat Belediyesi’ni ve Belediye Başkanı Sayın Şefik Türkmen’i tebrik edelim. Hizmetlerimiz için selâmlar, saygılar…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108