banner114

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler için yeni bir manifesto ortaya koyacaklarını açıkladı. Bu açıklamayı acaba önemsemeli miyiz? Özhaseki “AK Parti’yi iktidara belediyeler taşıdı ve böyle giderse belediyeler uzaklaştıracak” gerçeğinin farkında… Zira AK Parti belediyeleri artık rant eksenli kuruluşlara dönüştü. Buradaki temel soru, manifestodaki keyfiyet kâğıt üzerinde mi kalacak yoksa hakikaten uygulanacak mı?

Özhaseki yeni manifestoyu 10 madde halinde sıralamış. Biz bu 10 maddelik manifestoyu bugünkü Trabzon Büyükşehir Belediyesi üzerinden değerlendiriyoruz.

  1. Her başkan kentin kaç mahallesi varsa her hafta iki mahallede vatandaşla bir araya gelecek. (Bu buluşma AK Parti’yi iktidara taşıyan belediyeciliğin ana omurgasıydı. Hâlbuki bugün halkla belediyelerin irtibatı büyük oranda koptu.) “O kentin en büyük salonunda Belediye Başkanı daire başkanlarıyla halkı dinleyecek. Vatandaş konuşacak, başkan susup not alacak.” Yani bugünkü işleyişin tam tersi. Bugün bizim başkan konuşuyor, STK’lar dinliyor. Başkan, en küçük eleştirilere bile tahammül edemiyor. Kendisini eleştiren STK’ları bile aşağılayıp susturuyor. (İMO örneği, Kent Konseyinin işlevsiz hâle getirilmesi)
  2. “Belediye Başkanları, önemli projelerde halkın kararı olmadan, ‘Ben yaptım’ oldu diyemeyecek. Plebisit yöntemi gibi uygulamalarla halkın görüşü alınacak” Trabzon için değerlendirilirse:
    a) Gülcemal’e onay çıkmaz.
    b) Katlı otopark, STK’ların ‘Yanlış’ raporuna rağmen yapılıyor.
    c) Şehrin tek mezbahası yenisi yapılmadan apar topar yıkılıyor. Benzer biçimde pek çok örnek verilebilir.
  3. İmar planları ve tadilatları imar müdürlükleri önünde veya Belediye camlarında değil internetlerde ve ilgili muhtarlıklarda yayınlanacak. Bir yeşil alana bir kütle konmuşsa belediye bunu hem ilan edecek, hem muhtarlıklara gönderecek, hem internette yayınlayacak ve ayrıca o arsanın başına 100 metreden görülecek şekilde, ‘Burada tadilat yapılmıştır’ yazılı levha koyacak. Mahalleli onu görecek. Beğenmezse belediyeye baskı yapacak. Dava açacak.” Artık rant devri bitecek…

***

Bütün bunlar çok güzel uygulamalar. Kulağa hoş gelen ve AK Partiyi “AK Parti” yapan manifestolar. Ama bir sorun var. O sorunu soruya çevirip sorsak acaba Sayın Özhaseki nasıl cevap verecek? “Belediye Başkanları bu şartlara uymazsa ne olacak?”

Cevabı hepiniz duyar gibisiniz. “Bir daha aday gösterilmeyecek.”

İşte buna millet artık inanmıyor. Zira vatandaşın ve STK’ların görüşlerine rağmen AK Parti Genel Merkezi bildiğini okuyor. Taban iradesiyle değil, tavan iradesi ile hareket ettiğinden vatandaşı umursamıyor. Nasılsa “Köyler var, kazanırız” diyerek kent merkezleri adeta gözden çıkarılıyor. Alın size 24 Haziran örneği…

AK Parti Genel Merkezi; “Halkın istediği isimleri koyacağız” demedi mi? Dedi. Dedi ama listelere yine kendi tercihlerini yansıttılar. Sonra oylar düştü. Aynı söylemi şimdi tekrarlıyorlar. Yeni manifestolarla süslüyorlar. “Ehliyet ve liyakat” diyor başka şey demiyorlar. Sonuçta yine bildiklerini okuyacaklar. Gidecek bir 10 puan daha… İkinci 10 puan kaybı geri dönülmez bir kavşak demek. Ama AK Parti Genel Merkezi bunu göremiyor. Endişemiz odur ki halk anketlerinden çıkanları değil, çıkmayanları aday yapacaklar. STK’larla kavga eden başkanları… Haklarında Sayıştay raporları yazılanları… Her şeyi ranta bağlayan başkanları yine halkın önüne koyacaklar. Ve tabiki ve kesinlikle pişman olacaklar.

Bir hususun altını çizelim… Vatandaş, aşırı pahalılığı cezalandırıp cezalandırmamak arasında gidip geliyor. AK Parti Genel Merkezi halk nazarında itibarı olmayan, itibarı kalmayan isimlerle seçime girerse halktaki pahalılık öfkesini sandığa yansıtacaktır. Şayet halkta karşılığı olan isimlerle girerse, vatandaş yine sabırlı olacaktır.

Artık söz devri bitti. AK Parti Genel Merkezi şatafatlı sözleri bırakıp halkın tercih ettiği adayları koymalıdır. Çok geç olmadan…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108