banner114

Aile, evlilik ve kan bağı ile anne, baba ve çocuklardan oluşur. Geniş aile, aile bireylerinin içinde oldukları diğer aile kümelerini de içine alır. İnsanoğlunun temel örgütlenme biçimi olan aile; nesillerin, kültürlerin ve medeniyetin devamının anahtarıdır. Hukuk aileyi kan bağı ve karşılıklı ilişkileri medeni hukuk ile tanımlanmış kişiler olarak tanımlar.

Her insan ailesel varlığı ile ayakta durur. Kendi ile ilgili her yansımanın içerisinde ailesinden bir şeyler vardır. Her yönetici bir aile içinde var olur. Hatta çoğu yönetici yönettiği birimi bile bu ailesel varlık içerisinden tanımlamak ister. “Biz bir aileyiz” yaklaşımı ailesel birlikteliğin yönetsel dünyada ifade ediliş biçimidir. Ailede bireyle biri biriyle sıkı bir dayanışma içerisindedir. Yönetici bu dayanışmayı çalıştığı birimin taşımak ister. Aile ortamında karşılıklı sevgi, fedakarlık, diğergamlık vardır. Bu duygular örgütsel bağların güçlenmesinin ifadesidir aynı zamanda… Öyle ki, bütün bir ülke, hatta insanlık aile olarak nitelenebilmektedir.

Yöneticinin ailesel varlığının, kişisel özellikleri ve yönetsel duruşuna etkisi yadsınamaz. Farkında olsun veya olmasın, yöneticinin duruşu ve yaklaşımlarında genetiği ve yetiştiği aile ortamının önemli etkisi vardır. Ayrıca yöneticilerin başarısı açısından kendisini destekleyen bir aile yapısı içinde olması avantajdır. Ailesinin sağladığı destek, iş hayatındaki zamanını daha etkin kullanmasına zemin olur.

Ailesi yönetici açısından aynı zamanda bir baskı unsurudur. Yönetici yaptığı iş itibariyle birçok karşıt beklentiyi kurumsal çıkarlar doğrultusunda uyumlaştırma ve kurumsal amaçlar doğrultusunda yapılandırmak zorundadır. Çalışanların, müşterilerin, tedarikçilerin, sektörün, paydaşların, kamuoyunun,  iş gereklerinin, misyon, vizyon ve hedeflerin, patron veya daha üst yöneticilerin… Bu gurup veya sınırlayıcıların her birisi yönetici açısından bir baskı unsurudur. Ailesi ve kendinin kişisel beklentileri de bu baskı unsurlarındandır. Bu talepleri de kurumsal amaçlar doğrultusunda uyumlaştırması ve yapılandırması gereken bireysel beklenti ve baskılardır.

Aileden bir bireyin etkin bir birimde yönetici olması ailesi açısından onur kaynağıdır. Aile bireyleri çoğu zaman bu durumdan övünerek bahsederler. Aile içinde kıskançlık, gıpta ve takdir hislerini uyandırır. Bununla beraber, kurumsallaşmamış yapılarda farklı kapıların açılmasına ve ailenin bir baskı unsuruna dönüşmesine neden olabilir.

Birçok aile, aileden birisinin yüksek bir mevkie gelmesini ailede işsiz olanların işi girmesinin bir kapısına dönüştürmek ister. Ayrıca değişik işlerin halledilmesinde bir araç olarak görürler. Bu yönde oluşan talepler, öncelikle yakınların işe alınması süreçlerini başlatır. İşletme veya kurumun özelliklerine göre istisna kadrolarının aile yakınları için kullanılmasıyla başlayan süreç, daha sonra genişler ve işe alma süreçlerinde yeni istisnalar oluşturulur. Süreç liyakatsiz kariyer ilerlemeleriyle devam eder.

Kurumla iş yapan tedarikçi ve paydaşlar, yöneticiye ulaşmanın bir yolunu da ailesi olarak görürler. Aile bireyleriyle kurulan dostluklar üzerinden yöneticiye ulaşılır. Bu dostluklar pahalı hediyeler veya iş teklifleri şeklinde gerçekleşir.

Kendisi için hiçbir ayrıcalığı kabul etmeyecek olan yöneticiler, işin içine aile bireyleri girince, aile bireylerine karşı olan şefkatleri veya sahiplenişleri nedeniyle, istisnalara kapı açar, sonra bu istisnalar yol olur.

Yöneticiler için aileleri her kes gibi çok önemlidir. Fakat ailesinin bir başarısızlık ve mahcubiyet aracına dönüşmemesi için ailelerini işlerinden uzak tutmaları önerilir. Bizden söylemesi…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hamdi 9 ay önce

Guzel anlatildi

banner108