banner114

Trabzon Büyükşehir Belediyesi 2018 yılı nisan aylarında eski belediye binasının altını bir yayınevine (Kitap-kırtasiye-bilgisayar) vermek üzere planladı!.. Yayıncı derken, yerel yayıncılara değil… Turkuvaz’a endeksli bir ihale ayarladı. Tabii ki ihalenin şartnamesinde ‘Turkuvaz’ yazmıyor. “Türkiye genelinde tescilli 5 mağazası bulunan bir marka” ibaresi yer alıyor. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu tanıyanlar bunun Turkuvaz’a ayarlı bir ihale olduğunu anladı. Anladı ki daha ihaleye çıkmadan “Turkuvaz’a verilecek” diye yazıldı.

İki gazete bunu yazdık. 15 Mayıs’ta ihaleye doğal olarak kimse girmedi. Herkes biliyordu ki iş ikinci ihalede bitecekti. Haberi 18 Mayıs 2018 tarihli gazetemizde “İhale Turkuvaz Medya için mi ayarlandı?” başlığıyla haber yaptık. Haberimiz üzerine Turkuvaz Medya noter kanalıyla tekzip gönderdi. Tekzip metninde; “Haber kamuoyunu yanıltmayı amaçlayan, gerçeğe aykırı bir haberdir. Haber içeriğinde 15 Mayıs’ta kimsenin girmediği ihalenin bu kez pazarlık usulü ile yapılacağı ve Turkuvaz Medya’ya verileceği iddia edildi ifadelerine yer verilmekte ise de bu haber tamamıyla gerçek dışıdır. Hayali olarak kaleme alınmıştır.” denildi. Biz, bu ihalenin Turkuvaz Medya’da kalacağını biliyorduk. Yine de tekzip metnini süresi içinde yani 2 Haziran’da yayınladık. Haberimiz ne gerçek dışıydı ne de hayaliydi. Ama yine de yayınladık.

Bu tartışma sürerken Trabzon Büyükşehir Belediyesinden konuyla ilgili zorunlu bir açıklama yapıldı. Açıklamada 22 Mayıs tarihli pazarlık yöntemli ihaleye Turkuvaz Medya ile Doğan Müzik-Kitap Mağazacılık’ın (D&R) katıldığı… D&R’nin eksik evraktan devre dışı bırakıldığı… Turkuvaz Kitap Kırtasiye’nin 20.500 TL aylık bedelle ile ihaleyi aldığı duyuruldu. Yani biz 2 Haziran tarihinde tekzip metnini yayınladığımızda Turkuvaz o ihaleyi almıştı. Yalnız ihale henüz başkan tarafından onaylanmamıştı. Onaylayacaktı… Sadece birkaç gün bekledi!...

2 Haziran tarihli günebakış’ta yayınladığımız tekzip metnine rağmen Turkuvaz avukatı “Tekzip metnimiz yayınlanmadı. Bize iftira atıldı!” gerekçesiyle İstanbul 11. Sulh Ceza Hâkimliğinden bir karar daha çıkarttı. “Yayınladığımızı… İhalenin haberimizde yazdığımız gibi Turkuvaz Medya’ya verildiğini” belirterek ve yayınladığımız gazeteyi ekleyerek İstanbul 11. Sulh Ceza’nın kararına 12. Sulh Ceza Hâkimliği nezdinde itiraz ettik. İnanıyoruz ki söz konusu Turkuvaz olunca dosyanın kapağını bile açmadılar. Şimdi 12. Sulh Ceza’nın kararını aynen yayınlıyoruz: “Dosyanın incelenmesi neticesinde itiraz eden vekilinin dilekçesinde belirttiği itirazların yerine olmadığı…” Tekzip metninin yayınlandığı gazete önünde… İhalenin Turkuvaz’a verildiği belgesi önünde… İstanbul 12. Sulh Ceza Hâkimi “İtiraz yerinde değil” diyor. Ceza yememek için bu kararı da dün ikinci kez yayınladık.

Galileo Galilei’yi yargılayan mahkeme hâkimi, yaşanan bir gerçeği inkâra zorluyor. “Dünya dönmüyor” de! Seni bırakayım. Aksi halde yine hapse gireceksin!” diyor. Engizisyon mahkemelerinin vaziyetlerini sergilemiş. Galilei; “Doğru hâkim bey. Dünya dönmüyor, biz dönüyoruz.” demiş. Dışarı çıkınca gülmüş. “Biz dönmüyor desek de dünya dönüyor.” demiş.

Şimdi de hâkim bey “Yalan yayıyorsunuz Turkuvaz Trabzon’dan ihaleyle dükkân kiralamıyor” dese de Turkuvaz, belediyenin dükkânını kiralamış. Üstelik bize tekzip yayınlatarak.

***

Eski hukuk düzeni mezhep taassubu içindeki alevi hâkimlerin elindeydi ve yüksek mahkemeler adalet dağıtmıyordu. Bunun değişmesi ve adalet gelmesi için biz de tüm gücümüzle seferber olduk. Adaletin işlemediği bir ülkede demokrasinin, huzurun ve müreffeh bir toplum olmayacağına inanarak…

Üzgünüz ama artık yerel mahkemelerde de adalet arıyoruz. Ey HSYK üyeleri bilmem duyuyor musunuz? Yoksa kabullendiğiniz için kulak mı tıkarsınız? Bu kanaatimizi sadece bu olay üzerinden ve bir kez karşılaştığımız için değil… Bizim gibi kahır ekseriyetin muzdarip olduğunu gözlemleyerek… Benzerleriyle defalarca yüzleşerek bir kanaat olarak yazıyoruz.

Bir aydın vicdanıyla yazmamız gerektiğine inandığımız için yazıyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108