banner114

Beşikdüzü CHP Belediye Başkan adayı Ramis Uzun “Görevi kötüye kullanmak ve ihaleye fesat karıştırmaktan” yargılanıyor. 2013 yılında Vakfıkebir Asliye Ceza Mahkemesinde açılan dava, mahiyeti itibariyle Trabzon Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Bu bir haberdir ve günebakış gazetesi bir gazetecilik refleksiyle okurlarına duyurdu.

Bir belediye bakanının imar usulsüzlüğünden, imar yanlışından yargılanması gazetecilere şaşırtıcı gelmez. Zira, imar uygulamaları nedeniyle mahkemeye düşmeyen Belediye Başkanı yok gibidir. Ancak, “Görevi kötüye kullanmak ve ihaleye fesat karıştırmak” iddiasıyla yargılanmak bambaşka bir şeydir. Hem etik açıdan hem siyasi açıdan sonuçları olan bir keyfiyettir. İlgilisinin ceza alması durumunda başkanlığının sona ereceği bir durumdur.

***

Beşikdüzü Belediye Başkan adayı Sayın Ramis Uzun’un, Ağır Ceza Mahkemesine sevk edildiğine ilişkin haberimiz bir iddia değil, gerçektir. Dava evrakının kupürünü de koyarak yaptığımız haber sonrası ilginç bir yerden ilginç bir tepki aldık. Aydın vasfı iddiasıyla yerel bir gazetede yazı yazan ilçe sakinlerinden Abdulvahap Uludüz, dünkü haberimiz üzerine sosyal medyadan tuhaf bir gönderme yapmış. “günebakış gazetesi Ramis Uzun’un yargılandığını yazmış. Peki Orhan Bıçakçıoğlu’nun kaç davada yargılandığını yazabilir mi?” diye paylaşmış. Bu ifadeler bizi hiç tanımayan bir kaleme ait olsa oturup ayrıntısıyla anlatırız. Ancak, bizim haksızlık ve yolsuzluklar konusundaki hassasiyetimizi bildiğine inandığımız bir kalemin bu tavrı ideolojik öfkeden kaynaklansa gerek. Kendi durduğu yeri göremeyen ve kendi durduğu yanlış yerden bakarak karşıdakinin yerini eleştiren bir anlayış. “Bizim başkanın ihaleye fesadını yazıyorsun da sizin başkanınkini yazmıyorsun(!) anlamında absürt bir anlayış... Hemen cevap verelim.

Sevgili Uludüz… Orhan Bıçakçıoğlu’na ait elinizde “İhaleye fesat karıştırmak veya görevi kötüye kullanmaktan” açılmış tek bir dava belgesi varsa bekliyoruz. Size tüm samimiyetimizle söz veriyoruz. Bu meyanda açılmış tek bir dava bile olsa manşetten yayınlayacağız. Tekrar ediyoruz… İmar uygulamalarından ötürü değil… İhale yolsuzluğu ve görevi kötüye kullanmak… Yani başkanlık görevi bile olsa el çektirilen maddelerden birisi ile yargılanıyor olmak... Lakin başka bir şey söylemeliyiz… Siz Abdulvahap Uludüz olarak CHP adayı Ramis Uzun’un bu bağlamdaki konumunu yazabilir misiniz? “Beşikdüzü’nü yarın Ağır Ceza’da yargılanan bir başkan mı idare edecek?” diyebilir misiniz? Asıl cevabı bizde değil kendinizde aramalısınız. Zira bakışınız ideolojiktir ve ideolojinin esareti altında durduğunuz yerin farkında değilsiniz.

***

Şimdi Sayın Uludüz hakkındaki bu görüşümüzü okurlarımız nezdinde ispat edecek olan şu ifadelerinizi sütunlarımıza alarak önünüze koymak istiyoruz. Çok uzak değil… Bir hafta önceki yazınızdan… Başkan Orhan Bıçakçıoğlu’na nasıl baktığınızı göstermesi açısından…

“Bendeniz size sorduğumu sorunun yanıtını hala alamadım. Beşikdüzü ilçesini parselleyip emperyalistin uşaklarına vermeye kalkışmak ilçeye hizmet midir?”

Beşikdüzü’ne dış yatırımcı getiren başkana Sayın Uludüz tarafından sorulan bu soru nasıl bir ideolojik yapıda olunduğunu gösteriyor.

Beşikdüzü’nde Uludüz gibi düşünenler aynı yatırımlara daha dün ‘Gerici Araplar(!)’ diye karşı çıkmıştı. Sayın Uludüz ise ‘Emperyalistin uşakları’ diyerek kılıf uydurmuş! Yani ‘Arap’lar bizden ancak eğitim alabilir’ diyenler gibi dememiş!

Peki o zaman şöyle soralım… Beşikdüzü’ne kim yatırım yaparsa kabul edersiniz? Mesela Fransız Novotel olur mu? Veya Alman veya Rusya firmaları… Doğru söylüyorsunuz Arap yöneticileri bugün emperyalizme uşaklık yapıyor. Ama bir Arap işadamını bu gerekçeyle vasıflandıramazsınız! Paranın emperyalizmi ve mazlumu olmaz. Tıpkı rengi olmadığı gibi... Sayın Uludüz, böyle bir bakış açısı ile Beşikdüzü’nü asla savunamazsınız.

Beşikdüzü’ne asla yatırım alamazsınız.

Beşikdüzü’ne yatırım almak istediğinize pek emin de değiliz. Zira aynı zamanda vilayetlerin kuramadığı teleferiği ilçeye kuran bir belediye başkanı için, ‘Beşikdüzü’ne hiçbir şey yapmadı’ dedikten sonra, ‘Beşikdüzü’ne doğal kimliğini vermiş Beşikdağı’nın doğal görüntüsü ucube teleferikle kesilmedi mi?’ yazabildiniz. Yani siz ‘Doğal görüntüyü bozuyor’ gerekçesiyle teleferiğe bile karşısınız. Yatırımlara bile böyle bakabilen bir anlayıştasınız. Sizinle hangi ölçü ekseninde konuşulabilir ki?

Sonuç: Biz Orhan Bıçakçıoğlu ile ilgili göndereceğiniz ‘görevi kötüye kullanma… Yolsuzluk yapma… Usulsüzlük ve ihaleye fesat karıştırma’ gibi herhangi bir dava metnini mahkeme kararını manşetten yayınlayacağız. Tabi bulup gönderebilirseniz…

Çünkü biz olmadığını biliyor ve iddianız dolayısıyla sizden cevap bekliyoruz. Lakin sizin de Sayın Ramis Uzun’la ilgili Ağır Ceza’daki davayı sütununuzda bir analiz etmenizi bekliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Köseoğlu 7 ay önce

İstemezuktan başka marifetleri yok.

Avatar
karadenizli 7 ay önce

bu vahap uludüz kim ki? klasik chdp li biri mi ?

banner108