banner114

Önce 15 Temmuz’u anmadan geçmemek lazım. Daha önce de yazmıştım; 15 Temmuz bu milletin Fransız İhtilalidir. 15 Temmuz bu milletin namusudur, şerefidir. Bu, değeri zamanla daha iyi anlaşılacak, partiler üstü bir toplumsal başarıdır. O gün her kesimden insan, ilk defa  farklı bir bilinçle kendi kaderini kendisi belirlemek üzere hayatını ortaya koydu. O gün çok büyük bir iş başarıldı. O gün canını verenler arasında çok sevdiğim dostlarım, arkadaşlarım vardı. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Kalan gazilerimize de uzun ömürler diliyorum. Allah bize bir daha böyle günler yaşatmasın.

15 Temmuz’u unutmamanın ve  en iyi anmanın yolu bu memlekete daha fazla hizmet etmekten geçiyor. Artık daha fazla üretime,  demokrasiye ve daha fazla eğitime odaklanmamız gerekiyor.  Milli olmayan her yıkıcı hamleye karşı daha fazla dünya ile entegre, daha çok bilinç sahibi ve daha çok üreten konumda olmalıyız. Yoksa 15 Temmuzlar kalıcı olarak son bulmaz.

Şimdi gelelim yeni hükümet sistemimize;   

Yeni hükümet sistemimizi zamanla daha iyi anlamaya ve pratik sonuçlarını görmeye başladıkça, eskisi ile kıyaslama fırsatımız olacak. 24 Hazirandan bugüne kadar gerçekleşen gelişmeler ışığında şunları görebiliyorum;

  1. Yeni sistem eskisine göre daha dinamik ve hızlı karar verebilmeye fırsat veriyor. Bu durum yönetme ve sonuç alma konusunda iyi. Ne kadar çok karar verirseniz o kadar iyi yönetirsiniz. Yada başka ifade ile iyi yönetici fazla karar veren yöneticidir. Buna fırsat var artık.
  2. Yeni sistemde devlet işlerini planlayanlar la uygulayanlar ayrışıyor. Planlayanlar “politika kurulları” olarak Cumhurbaşkanlığının uhdesinde çalışacak ve Kurul başkanı protokol olarak bakana eş  konumlanacak. Bu kurullar Bakanlıklardan her türlü bilgi ve belgeyi talep edebilecekler. Eskiden var olan ama çalışmayan DPT ve eski Kalkınma Bakanlığı yerine bu “Politika kurulları” yer alacak. Bu yapı dinamik bir şekilde çalışırsa çok iş görebilir.
  3. Öteden beri hep savunduğum “özel Sektör” dinamizminin, kamuya entegre olması iyi bir davranış. Ancak kamu çalışanlarının yani  bürokrasinin bazı hassas beklentilerinin göz ardı edilmemesi lazım. Kamuda yetki- sorumluluk örtüşmesi konusu ve beraberinde kamu personelinin yükselme beklentisi, incelikle ele alınmalıdır. Aksi halde bürokrasi işleri tıkar. Her şeye rağmen tıkar, istenilen verim alınamaz.
  4. Mevcut hükümet sisteminde yanlışların önüne geçecek hassas denetim mekanizmalarının iyi tanımlanması ve çalıştırılması çok büyük önem arz ediyor. Sürdürülebilirlik için denetim şarttır. Aksi halde geri dönülmez bir şekilde sistem dejenere olmaya mahkum olacaktır. Meclis denetiminin sınırlandığı bir süreçte, sistem vatandaşın denetim beklentisini şeffaf bir şekilde karşılayacak kurumlar oluşturulmalı ve halka şeffaf raporlar sunmalıdır. Bu durum halkın sisteme olan inancını ve desteğini artıracaktır.
  5. Değişmeyen tek şey, değişimdir. Ancak klasik şeyler de netice itibari ile bizi bugüne taşımış şeylerdir. Yani eskiyi sadece eski olduğu için reddetmek mantıklı değildir. 2 bin 500 yıllık devlet geleneğimizin değişmemesi gereken kodları ile oynamak; yıkılmak, yıkılmaya yol almak anlamına gelebilir. Özellikle Türk ordu sisteminin dejenere edilmemesi çok önemlidir. Ordunun ruhunu ve gerçek kültürünü yok etmemek gerekir. Özellikle kendisine olan güven duygusunu bozacak yeni yapılanmalara fırsat vermemek gerekir. Bu durum Maliye ve Dış işleri bağlamında da çok önemlidir. Kadim kurumlarımızın geleneksel kültürleri ile çok oynamamak lazım.
  6. Yeni hükümet sisteminde devlet yapılanması içerisinde dini grupların, cemaatlerin yada herhangi radikal bir siyasi, mezhepsel örgütlenmenin önüne geçmek için gerekli denetim mekanizmalarının sarsılmaz bir şekilde oluşturulması ve çalıştırılması gerekmektedir. Geçmişte başımıza ne gelmişse bu tür oluşumların ve dış işbirlikçilerinin ihanetleri sonucunda geldiği unutulmamalıdır. Bunlara tekrar fırsat verilmemelidir.

Evet, yeni devlet sistemimiz, önümüzdeki günlerde tekrar tekrar gözden geçirilecek ve eksik yönleri tamamlanacak, yanlışları düzeltilecektir. Umudum bu yöndedir. İnşallah yanılmam.

Yeni devlet sistemimiz milletimizin beklentilerini karşılayacak umudundayım. Hayırlı olsun.

      

  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108