Türkiye dün seçimini yaptı. Daha önceki yorumlarımızda yüzde 45 olarak değerlendirdiğimiz AK Parti’nin oyu yüzde 50 olarak gerçekleşti. AK Parti 7 Haziran seçimlerine göre MHP’den 4 puan HDP’den 3 puan ve kullanılmayan yüzde 2’lik oyu alarak yüzde 9 artışla yüzde 50’ye ulaştı. Biz bu sonuçları öncelik sırasına göre ‘siyasi, ekonomik ve sosyal istikrara oy verildi’ olarak nitelendiriyoruz. Özelde ise 2 iddiamız var. 1-Türkiye bu oyları kuşatılmışlığı yarmak için bir nevi bir milli müdafaa psikolojisi içerisinde verdi. Rusya ve ABD’nin Suriye’deki duruşu Türk milletini güçlü bir iktidara yönlendirdi. 2-Türkler, Kürtlerin vermeyeceğini düşündüğü oyları tamamladı. Bunu biraz açarsak… Bütün anketler HDP’nin oy kaybetmeyeceğini Kürt vatandaşların AK Parti’ye yine oy vermeyeceğini ve AK Parti’yi tek başına iktidardan edeceğini ilan etti. Bu ilan ve beyan Türkleri rahatsız etti.  Adeta ‘PKK ile canhıraş bir biçimde mücadele eden bir iktidara Kürtler oy vermiyorsa o zaman o boşluğu biz doldururuz’ dedi. Manisa’da, Çanakkale’de, Denizli’de, Osmaniye’de, Adana’da, Mersin’de, Antalya’da AK Parti’yi bu noktaya taşıyan endişenin kaynağında bize göre bu olgu yatıyor. Şu ayrıntının altını çizelim. Bu olgu Kürt halkına karşı bir öfkeden kaynaklanmadı. Sadece PKK’ya karşı tüm samimiyetiyle mücadele eden bir iktidara sahip çıkma kaygısını ifadelendirdi.

Gelelim açılımın yorumlanmasına… Kürt halkı açılımdan tatmin olmazken Türkler açılımın fazla taviz olduğunu yorumladı. 7 Haziran’da AK Parti’yi bu bağlamda cezalandırmıştı. 1 Kasım’da ise açılımın ancak PKK’nın silah bırakmasıyla hayata geçebileceğini söylemiş oldu. HDP’nin bile barajı geçtiği bir noktada AK Parti 300 milletvekilinin üzerine çıkabiliyorsa PKK silah bırakmadan bundan sonra yeni bir açılımdan bahsedilemez. Türkiye’deki sonuçlar dünyada Türkiye’nin seçimden güçlü bir ülke olarak çıktığı imajını doğurdu. Dileriz hükümet önümüzdeki kritik 4 yılı bu oy oranına layık bir biçimde taçlandırır.

***

Gelelim Trabzon’a…

Trabzon’da daha seçimin en başında MHP’nin 3.parti konumuna indiğini yazmıştık. Bizim dilimiz anketlerin diliydi. Kişisel düşüncemiz ve tahminimiz değildi. İlerleyen süreçte seçimden kopmuş, her şeyi kendi haline bırakmış ve nasıl olsa ‘Ben giderim’ diyen Koray Aydın’ın tutumunu, “AK Parti 5’i de alabilir. Koray Aydın gidemeyebilir” diye yazmıştık. Bu yazımızdaki yorum da anketlerin diliydi.  Çok sayıda MHP’li dost bizi arayarak eleştiri yağmuruna tuttu. Ve 1 Kasım’da MHP’nin 2 milletvekili çıkararak bizi utandıracağını söyledi. Gelinen tabloda Koray Aydın bin 500 civarında oyla gidemedi. Koray Aydın zaten Trabzon ile bağlarını büyük ölçüde zayıflatmıştı. İstanbul ya da Ankara’dan aday olmayı bekliyordu. Belki de bu soğukluk nedeniyle yeterince çalışmayarak yerini Salih Cora’ya bıraktı.

***

CHP 2. parti oldu ancak oyunu arttıramadı. Hem 7 Haziran’da hem 1 Kasım’da yerinde çakıldı kaldı. Biz böyle beklemiyorduk. Biz CHP’yi 1-2 puan daha yukarda bekliyorduk. Bu sonuçlar Haluk Pekşen’in politikasının ve özellikle üslubunun Trabzon’da karşılığı olmadığını ortaya çıkardı. Pekşen Trabzon CHP’ye henüz hiçbir şey katmadı. CHP’nin var olan oylarını aldı. İnşallah önümüzdeki 4 yıl başarılı bir performans sergiler. Trabzon’u daha iyi ve objektif bir anlayışla tanımaya çalışır.

***

 

Seçimin mutlak galibi hiç şüphesiz Süleyman Soylu oldu. Oy artışını 50 binin üzerine çıkararak müthiş bir performans ortaya koydu. Seçime başlarken 5 milletvekilliği iddiasını zayıf gören Soylu sürecin ortalarında 5’e inandı. Başta projeler olmak üzere yol haritasını ve karargâhı yeniden ve 5’e göre dizayn etti. Çizdiği yeni strateji sonuç verdi. Bir ara, “5.vekilliği 1-2 bin oyla ya kazanırız ya kaybederiz” dedi. Projeler söylemler ve olaylara müdahaleler. Toplum Soylu’ya inandı. Trabzon’un bölgesindeki geri kalmışlığının ve iktidardaki lider boşluğunun Soylu tarafından doldurulacağına yürekten inandı. Soylu’yu hem Başbakan hem Cumhurbaşkanı nezdinde 5 milletvekilliğiyle güçlü bir konuma getirdi.  Bakan olmasını istedi ve buna göre oy verdi. Bu başarıda hiç şüphesiz başta Salih Cora olmak üzere diğer milletvekillerinin de payı var. Cora 1500 civarında oy farkıyla seçildiğine göre kendi katkısı da göz ardı edilmemeli. Ama esas mesele aradaki 50 bin oyu getiren Soylu’nun stratejisinde… 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108